more_horiz
Gospodarka

Orlen podpisał z Amerykanami kontrakt na dostawę 20 mln ton LNG. Obajtek: gazu w Polsce nie zabraknie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 12:51
PKN Orlen podpisał z Sempra Infrastructure umowę na długoterminowe dostawy LNG - poinformowali przedstawiciele spółki na konferencji prasowej. Kontrakt obejmuje dostawę 20 mln ton i będzie realizowany od 2027 r.
Prezes Obajtek:  to ważny kontrakt dla zabezpieczenia przyszłego wzrostu zużycia gazu w regionie
Prezes Obajtek: to ważny kontrakt dla zabezpieczenia przyszłego wzrostu zużycia gazu w regionieFoto: PAP/Marcin Obara

- Dziś podpisujemy umowę z firmą Sempra. To amerykańska firma, która jest istotnym graczem na rynku amerykańskim w zakresie LNG. To kontrakt na 20 mln ton. Będziemy go realizować od początku 2027 r. To 1 mln ton rocznie, ok. 1 mld 200 mln m sześć. gazu - powiedział prezes Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej.

Gaz ma pochodzić z terminala Port Arthur w Teksasie.

- Nie możemy być naiwni w zakresie polityki zakupów węglowodorów - podkreślił także Obajtek, zaznaczając, że kontrakt jest ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa. - To też ważny dzień dla wszystkich gospodarek w regionie - dodał prezes.

Posłuchaj
05:53 Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówi o porozumieniu z firmą Sempra z USA dotyczącej dostaw LNG ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek mówi o porozumieniu z firmą Sempra z USA dotyczącej dostaw LNG ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 Sempra to amerykańska firma zajmująca się infrastrukturą energetyczną z siedzibą w San Diego w Kalifornii. Firma jest jednym z największych holdingów użyteczności publicznej w Stanach Zjednoczonych, z około 40 milionami konsumentów, zatrudnia ponad 20 tys. osób. Sempra koncentruje się na infrastrukturze elektrycznej i gazu ziemnego, a jej spółki operacyjne to: Southern California Gas Company (SoCalGas) i San Diego Gas & Electric (SDG&E) w południowej Kalifornii; Oncor Electric Delivery Company oraz Sempra Infrastructure z biurami w Kalifornii. Jak informuje firma, jej aktywa na koniec 2021 r. warte były 72 mld dolarów.

Inwestycje PKN Orlen

W ubiegłym tygodniu prezes PKN Orlen zapowiedział szereg inwestycji na realizację, których przewidziano ogromne środki.

- PKN Orlen zainwestuje w 2023 r. 34 mld zł - poinformował wtedy prezes Daniel Obajtek. Dodał, że spółka w 2022 r. na realizację projektów inwestycyjnych wydała 17 mld zł. Wskazał, że koncern dalej będzie inwestować w energetykę nisko i zeroemisyjną, w onshore i offshore (lądowe i morskie farmy wiatrowe). 

- Analizujemy budowę kompleksu petrochemicznego, który będzie kosztował miliardy dolarów - zapowiedział wtedy Obajtek.

Czytaj także:


PAP/IAR/PR24.pl/Justyna Golonko/mk