Silesia 2030. Wiceminister aktywów państwowych: uzależnienie od gazu kosztowałoby nas dodatkowo 200 mld zł

Większe uzależnienie polskiej energetyki od gazu tylko w ubiegłym roku kosztowałoby dodatkowo ok. 200 mld zł - powiedział wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły. Jak ocenił, przejście "w miarę suchą nogą" przez kryzys energetyczny było możliwe dzięki krajowej energetyce węglowej.

2023-03-22, 12:16

Silesia 2030. Wiceminister aktywów państwowych: uzależnienie od gazu kosztowałoby nas dodatkowo 200 mld zł
Podczas ubiegłorocznej edycji konferencji w Katowicach podpisano adresowaną do unijnych instytucji Rezolucję Energetyczną.Foto: GRYGLAS Zbigniew/Twitter

Wiceminister Marek Wesoły uczestniczył w zorganizowanej w Brukseli konferencji Silesia 2030, poświęconej negatywnym aspektom Europejskiego Zielonego Ładu. Inicjatorem forum jest europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski.

W swoim wystąpieniu wiceszef resortu przypomniał, że przed rosyjską agresją na Ukrainę, polityka UE - obok rozwoju odnawialnych źródeł energii - stawiała na gaz jako paliwo przejściowe w transformacji energetycznej. Paliwo to w dużej części pochodziło z Rosji.

- Gdybyśmy w momencie wybuchu wojny byli bardziej uzależnieni od gazu, gdybyśmy wyłączyli swoje źródła energii, gdyby rząd pani premier Beaty Szydło nie uratowałby w 2015 roku naszej branży górniczej, to tylko w roku 2022 musielibyśmy dołożyć do naszej energetyki 200 mld zł - powiedział wiceszef MAP.


Transformacja nie może opierać się na uzależnieniu

Jak tłumaczył Marek Wesoły, taki byłby efekt korzystania z gazu zamiast węgla oraz wzrostu cen paliwa gazowego, wynikającego przede wszystkim ze wzmożonego popytu na to paliwo z innych kierunków niż Rosja.

REKLAMA

- Dzięki temu, że nasza energetyka jest jeszcze oparta na węglu, mogliśmy przejść w miarę suchą nogą przez kryzys energetyczny i jakoś sobie w tym kryzysie poradzić. To również otwiera nam oczy, jeśli chodzi o kwestię własnych surowców - ocenił.

- Jako przedstawiciel rządu polskiego, Ministerstwa Aktywów Państwowych, chciałbym zwrócić uwagę na to, żeby politycy europejscy patrzyli na transformację energetyczną przez pryzmat problemu uzależnienia od surowców z zewnątrz - zaapelował wiceminister.

Podkreślił, że unijna polityka i transformacja energetyczna nie mogą opierać się na uzależnieniu się od dostaw surowców energetycznych z zewnątrz.

- Nie możemy budować naszej transformacji w uzależnieniu od zewnętrznych surowców i ich rosnących cen - powiedział Marek Wesoły.

REKLAMA

Energia dla najuboższego człowieka w UE

Wiceminister zaznaczył, że w centrum sprawiedliwej transformacji energetycznej zawsze musi być człowiek - obywatel Unii Europejskiej.

- Na energię musi być stać najuboższego człowieka w UE. Nie może być tak, że poprzez ambitne cele doprowadzimy do wykluczenia energetycznego w społeczeństwie i utraty konkurencyjności gospodarczej UE - powiedział Marek Wesoły.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej