Obrona rodziny i świętości życia. Szczególne przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II

2023-04-02, 02:00

Obrona rodziny i świętości życia. Szczególne przesłanie pontyfikatu Jana Pawła II
Jednym z najważniejszych przesłań pontyfikatu Jana Pawła II była obrona rodziny i świętości życia.Foto: Shutterstock

Od mszy pontyfikalnej, 22 października 1978 roku, kiedy w homilii apelował o "otwarcie drzwi Chrystusowi", do ostatnich dni naznaczonych cierpieniem i chorobą, papież Jan Paweł II zachęcał do refleksji nad życiem, miłością i odpowiedzialnością, oraz powołaniem człowieka do świętości. Jednym z najważniejszych przesłań tego pontyfikatu były godność i wartość człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boga. 

18 lat temu, 2 kwietnia 2005 roku, zmarł Jan Paweł II. Zakończył się jego blisko 27-letni pontyfikat, obfitujący w liczbę pielgrzymek, spotkań z wiernymi, opublikowanych dokumentów i papieskiego nauczania.

Jednym z najważniejszych przesłań jego pontyfikatu była obrona rodziny i świętości życia. Papież Polak poświęcił tym kwestiom między innymi dwa dokumenty - adhortację apostolską "O zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym" oraz "List do rodzin".

Jan Paweł II podkreślał, że człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa. Mówił o tym w 1979 roku w homilii wygłoszonej na placu Zwycięstwa (obecnie plac marsz. Józefa Piłsudskiego).

Posłuchaj

Jan Paweł II: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa. Nie może zrozumieć ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

O szacunku do drugiego człowieka i jego cielesności, papież mówił w homilii 10 czerwca 1987 roku w Tarnowie, podczas beatyfikacji Karoliny Kózkówny, 16-letniej dziewczyny, która zginęła w 1914 roku z rąk rosyjskiego żołnierza, broniąc swej niewinności. Jan Paweł II powiedział, że postawa Karoliny przypomina współcześnie żyjącym o godności człowieka.

W przemówieniu wygłoszonym w Warszawie w 1987 roku Jan Paweł II podkreślił, że trzeba dbać o to, by warunki życia stawały się coraz bardziej przyjazne człowiekowi.

Posłuchaj

Jan Paweł II: człowiek musi mieć tę podstawową pewność, że jest miłowany, że jest afirmowany w całej prawdzie swego człowieczeństwa (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Współczesnemu człowiekowi, zagrożonemu licznymi przejawami zła, szczególnie potrzebne jest Boże Miłosierdzie, mówił Jan Paweł II podczas ostatniej pielgrzymki do Polski w 2002 roku.

Posłuchaj

Jan Paweł II: tam, gdzie panuje nienawiść, chęć odwetu, gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

Uznając prawdę o Bożym pochodzeniu człowieka, Jan Paweł II nauczał, że życie jest darem od Stwórcy, który kocha każdą istotę ludzką. Stąd wynika godność życia ludzkiego i konieczność jego ochrony od poczęcia do starości. Jan Paweł II w encyklice "Evangelium vitae" z 1995 roku wielokrotnie podkreślił, że życie ludzkie jest wartością pierwszorzędną. 4 czerwca 1997 roku w Kaliszu papież przypomniał, że każdy człowiek ma prawo do życia.

Posłuchaj

Jan Paweł II: Kościół, broniąc prawa do życia, odwołuje się do szerszej, uniwersalnej płaszczyzny, która obowiązuje wszystkich ludzi. Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tyko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka - najbardziej podstawowym (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

To w Kaliszu, w czasie mszy św. w sanktuarium św. Józefa, koncelebrowanej z kapłanami - byłymi więźniami niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau, padły często cytowane później, słowa papieża: "Z tego miejsca jeszcze raz powtarzam: naród, który zabija własne dzieci, staje się narodem bez przyszłości. Wierzcie mi, nie było mi łatwo tego powiedzieć z myślą o moim narodzie". W swoim nauczaniu dużo miejsca Jan Paweł II poświęcił budowie "cywilizacji miłości", o której - zapewniał, że nie jest utopią, jest natomiast najważniejszym zadaniem współczesnej rodziny. Używał też pojęcia "cywilizacja życia" przeciwstawiając je "cywilizacji śmierci". W 1997 roku w Kaliszu papież powiedział, że miarą cywilizacji jest jej stosunek do życia.

Posłuchaj

Jan Paweł II: cywilizacja, która odrzuca bezbronnych zasługuje na miano barbarzyńskiej. Dziś świat stał się areną bitwy o życie. Trwa walka między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Obronie rodziny i świętości życia papież poświęcił między innymi dwa dokumenty: adhortację apostolską z 1981 roku "O zadaniach rodziny chrześcijańskiej w świecie współczesnym" oraz "List do rodzin" z 1994 roku. Jan Paweł II stanowczo sprzeciwiał się aborcji i eutanazji. Podkreślał, że egoistycznie pojęta wolność prowadzi do tego, że wolnością może cieszyć się tylko silniejszy, a to zagraża pokojowi na świecie.

Posłuchaj

Jan Paweł II o rodzinie, cywilizacji życia, miłości i odpowiedzialności (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

Podczas czwartej pielgrzymki do Polski w 1991 roku Jan Paweł II z mocą apelował do rodaków: "Może dlatego mówię tak, jak mówię, ponieważ to jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Was też powinny boleć!". A w Łowiczu w 1999 roku Ojciec Święty mówił: "Tu, z tego miejsca, zwracam się do wszystkich ojców i matek mojej ojczyzny i całego świata, do wszystkich ludzi bez wyjątku: każdy człowiek poczęty w łonie matki ma prawo do życia!".

Jednym z głównych tematów papieskiego nauczania była miłość, rozumiana w wielu aspektach. Jan Paweł II mówił o miłości w rodzinie, między małżonkami, a także w wymiarze społecznym i narodowym. Wielokrotnie przypominał, że człowiek jest stworzony na podobieństwo Boga, czyli zdolny do miłowania i przyjmowania daru miłości. Szuka jej, bo w głębi serca wie, że tylko ona może uczynić go szczęśliwym.

Posłuchaj

W homilii wygłoszonej w Sopocie w 1999 roku papież podkreślił, że nie można szukać szczęścia kosztem drugiego człowieka (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

Szerokim echem odbiła się homilia wygłoszona przez papieża podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1983 roku. 20 czerwca w homilii w czasie mszy na dawnym lotnisku w Muchowcu pod Katowicami, Jan Paweł II przypomniał, że miłość jest większa od sprawiedliwości, a miłość społeczna, która spaja naród, przewyższa sprawiedliwość społeczną. Jan Paweł II podkreślał, że miłość jest nie tylko emocją i potrzebą wewnętrzną człowieka, lecz także wezwaniem. Papież mówił, że wezwanie do miłości jest wpisane w strukturę całego Kosmosu, stanowi jego zasadę.

Posłuchaj

Jan Paweł II: to wezwanie do miłości staje się wymogiem sumienia, umysłu, woli i serc. Będziesz miłował w imieniu wszystkich stworzeń, będziesz odpowiadał miłością na miłość (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Jan Paweł II przypominał, że człowiek nie może żyć bez miłości - pozostaje dla siebie niezrozumiały, jeśli nie spotka się z miłością. Bóg bowiem jest źródłem wszelkiego "kochania", stąd człowiek tylko w Nim może odnaleźć wzór miłości. W Bogu dokonuje się nieustanny dialog miłości pomiędzy Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Przekazywanie doświadczenia miłości najpełniej odbywa się w rodzinie, według papieża, obarczonej wieloma zagrożeniami. W "Liście do rodzin" (1994) Ojciec Święty pisał, że ta wspólnota znajduje się "pośrodku wielkiego zmagania pomiędzy dobrem a złem, między życiem a śmiercią, między miłością a wszystkim, co jest jej przeciwieństwem." W homilii wygłoszonej 20 czerwca 1983 roku podczas mszy na dawnym lotnisku w Muchowcu pod Katowicami, Jan Paweł II podkreślił znaczenie i wartość rodziny we współczesnym świecie.

Posłuchaj

Jan Paweł II: rodzina jest pierwszą i podstawową szkołą miłości społecznej, równocześnie rodzina musi być na tyle silna Bogiem, że potrafi pozostać ostoją dla człowieka podczas wszystkich niszczycielskich prądów i bolesnych doświadczeń (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Jan Paweł II przestrzegał przed lekkomyślnym podchodzeniem do spraw rodziny i małżeństwa. W 1991 roku w Kielcach mówił o kryzysie, który dotknął polskie rodziny. Jan Paweł II poruszył kwestię fałszywie pojmowanej wolności, mówiąc, że między innymi z tego powodu zanika czasem prawdziwa więź wewnątrz rodziny.

Jan Paweł II podkreślał, że tylko w rodzinie, gdzie panuje wzajemne zaufanie, można realizować proces wychowania dzieci.

Posłuchaj

Jan Paweł II: Jeżeli buduje się na wzajemnym zaufaniu, na zawierzeniu wzajemnym, tylko na takim fundamencie można też zbudować proces wychowania, który stanowi podstawowy cel rodziny i jej pierwszorzędne zadanie (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Troską Jana Pawła II była przyszłość młodych ludzi, którzy wyjdą z rodzin, w poszukiwaniu swojego powołania. W 1999 roku w Sandomierzu papież podkreślił że czystość serca jest zadana człowiekowi, pozwala mu wybierać w wolności i żyć w prawdzie. Papież zaapelował do wiernych, a szczególnie, jak podkreślił, do młodzieży.

Posłuchaj

Jan Paweł II: nie lękajcie się żyć wbrew obiegowym opiniom i sprzecznym z Bożym prawem propozycjom. Odwaga wiary wiele kosztuje, ale wy nie możecie przegrać miłości, nie dajcie się zniewolić (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Kwestii opieki nad rodziną i każdym człowiekiem na poziomie państwa, Jan Paweł II poświęcił część wystąpienia w polskim parlamencie w 1999 roku. Podczas spotkania z parlamentarzystami papież przestrzegł przed nadużywaniem władzy i korupcją, którą określił jako "zagrożenie dla demokracji". Ojciec Święty zwrócił się też bezpośrednio do parlamentarzystów.

Posłuchaj

Jan Paweł II: Pragnąłbym życzyć polskim politykom i wszystkim osobom zaangażowanym w życiu publicznym, by nie szczędzili sił w budowaniu takiego państwa, które otacza szczególną troską rodziny, życie ludzkie, wychowanie młodego pokolenia, respektuje prawo do pracy, widzi istotne sprawy całego narodu i jest wrażliwe na potrzeby konkretnego człowiek 0:34
+
Dodaj do playlisty

Podczas II pielgrzymki do ojczyzny w 1983 roku na Jasnej Górze Jan Paweł II zwrócił się do Polaków ze szczególnym przesłaniem. Nawiązując do słów Apelu Jasnogórskiego, mówił o znaczeniu słowa "czuwam".

Posłuchaj

Jan Paweł II: to znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia, że tego sumienia nie zagłuszam, nie zniekształcam, nazywam po imieniu dobro i zło (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

Papież Franciszek podczas uroczystości kanonizacji Jana Pawła II - 27 kwietnia 2014 roku - nazwał go "papieżem rodziny". W Polsce, od 2005 roku, decyzją Sejmu, 16 października - w rocznicę wyboru w 1978 roku - kardynała Karola Wojtyły na papieża, jest obchodzony Dzień Papieża Jana Pawła II.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/E.Porycka/K.Koziełł/dok/paw

Polecane

Wróć do strony głównej