ONZ przedłuża dochodzenie ws. działań białoruskiego reżimu. MSZ zwraca uwagę na prześladowania polskich działaczy

MSZ poinformowało, że Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła rezolucję przedłużającą funkcjonowanie mechanizmu międzynarodowego, służącego dochodzeniu odpowiedzialności za naruszenia praw człowieka na Białorusi, do których dochodzi w tym państwie w związku ze sfałszowanymi wyborami prezydenckimi w 2020 r.

2023-04-04, 18:25

ONZ przedłuża dochodzenie ws. działań białoruskiego reżimu. MSZ zwraca uwagę na prześladowania polskich działaczy
ONZ przedłuża dochodzenie ws. działań białoruskiego reżimu. MSZ zwraca uwagę na prześladowania polskich działaczy. Foto: Shutterstock/ustinov, Kancelaria Premiera

W komunikacie MSZ czytamy, że "funkcjonowanie mechanizmu ONZ ma kluczowe znaczenie w obliczu bezprecedensowej skali łamania praw człowieka na Białorusi". Dodano, że "władze białoruskie nie ustają w prześladowaniach społeczeństwa obywatelskiego, w tym obrońców praw człowieka, dziennikarzy, prawników oraz Polaków na Białorusi".

Ministerstwo wskazało, że ów mechanizm nabiera tym większego znaczenia, iż od początku roku władze Białorusi dodatkowo zaostrzyły represje wobec własnego społeczeństwa. Resort dyplomacji zaznacza, że rozpoczęły się pokazowe procesy polityczne, mające na celu zastraszenie i złamanie wszystkich osób krytycznie postrzegających politykę władz w Mińsku.

Przypomniano, że na kary wieloletniego więzienia skazani zostali m.in. Andrzej Poczobut, dziennikarz i jeden z liderów Związku Polaków na Białorusi, Aleś Bialacki, laureat zeszłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla oraz lider organizacji Viasna, Maryna Zołotava i Ludmiła Czekina, dziennikarki niezależnego portalu Tut.by. A także - w procesie prowadzonym in absentia - liderzy demokratycznej Białorusi Swiatłana Cichanouska i Paweł Łatuszka.

Rozszerzony zakres kary śmierci

MSZ podkreśla, że liczba więźniów politycznych na Białorusi stale rośnie i przekroczyła już 1450, a zapowiadana od wielu miesięcy amnestia nie doprowadziła do uwolnienia ani jednego z nich.

REKLAMA

Co gorsza - wskazuje MSZ - władze białoruskie rozpoczęły prześladowania adwokatów, którzy zdecydowali się bronić więźniów politycznych, aby dodatkowo zastraszyć osoby bezprawnie przetrzymywane i odciąć możliwość komunikacji z nimi.

"Ilustracją tego, jak dramatyczne warunki panują w białoruskich więzieniach i aresztach, jest niedawna próba samobójcza opozycyjnego bloggera Ihara Łosika" - podkreśla MSZ.

Ponadto nadmienia, że po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę, wspartej politycznie, wojskowo i logistycznie przez władze w Mińsku, kilkukrotnie rozszerzono zakres stosowania kary śmierci na Białorusi, m.in. grozi ona teraz za zdradę państwa popełnioną przez funkcjonariusza na odpowiedzialnym stanowisku, funkcjonariusza publicznego lub osobę posiadającą status wojskowego.

"Polska będzie dalej wspierać demokratyczne dążenia Białorusinów"

MSZ wskazało, że surowo karani są obywatele wyrażający sprzeciw wobec wojny i zaangażowaniu w nią Białorusi i nie ustają prześladowania wobec Polaków na Białorusi, traktowanych przez władze w Mińsku jako zakładnicy polityczni.

REKLAMA

W oświadczeniu MSZ wezwało władze Białorusi do uwolnienia i rehabilitacji wszystkich więźniów politycznych, co "jest warunkiem koniecznym dla rozpoczęcia dialogu na rzecz rozwiązania kryzysu wewnętrznego na Białorusi"; wyciągnięcia konsekwencji wobec wszystkich odpowiedzialnych za trwające represje oraz nieludzkie traktowanie osób zatrzymanych przez białoruskie służby; zaprzestania polityki dyskryminacji narodowej i prześladowań Polaków na Białorusi, w tym niszczenia ich tożsamości i historycznego dziedzictwa, a także zaprzestania łamania prawa międzynarodowego i wspierania agresji Rosji przeciwko Ukrainie.

Ministerstwo zapowiedziało, że Polska będzie kontynuować politykę wspierania dążeń Białorusinów do budowy wolnej, demokratycznej, suwerennej i silnej Białorusi, trwale związanej z europejską rodziną państw demokratycznych i działającej na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa europejskiego.

Czytaj także:

Zobacz także: wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk w Programie 1 Polskiego Radia

 

PAP/łl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej