Wielki Czwartek zaczyna Triduum Paschalne. Msze Krzyżma Świętego i wieczerzy Pańskiej
Dziś Wielki Czwartek, który rozpoczyna Triduum Paschalne. Tego dnia w kościołach odprawiana jest msza Krzyżma, podczas której święci się oleje. To także ważna uroczystość dla kapłanów koncelebrujących, ponieważ odnawiają oni swoje przyrzeczenia kapłańskie. Wieczorem odbywa się msza wieczerzy Pańskiej i od niej dopiero rozpoczyna się Triduum Paschalne.
2023-04-06, 13:57
W Kościele katolickim wieczorem mszą wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne, na które składają się Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota.
Dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik zaznacza, że to najważniejszy liturgiczny okres w roku. - Przeżywamy z Chrystusem ostatnie dni jego życia, do tego zachęca nas Kościół, a to sens naszej wiary - dodaje.
Posłuchaj
REKLAMA
Wielki Czwartek obchodzony jest jako pamiątka ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas ostatniej wieczerzy.
Arcybiskup Marek Jędraszewski podczas mszy Krzyżma w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie mówił o znaczeniu i zadaniach kapłanów. Metropolita krakowski dziękował im za obecność i wierność, a także za obronę Jana Pawła II w ostatnim czasie.
Posłuchaj
REKLAMA
W świątyniach odprawione będą msze wieczerzy Pańskiej z obrzędem obmycia nóg. Ten gest pokazuje, do czego nas wszystkich zachęca Chrystus - mówi metropolita lubelski, arcybiskup Stanisław Budzik.
Posłuchaj
***
REKLAMA
W Wielki Czwartek rano we wszystkich kościołach katedralnych biskup diecezjalny wraz z kapłanami odprawia mszę Krzyżma. Święci się wtedy oleje, które służą przez cały rok przy udzielaniu sakramentów. Kapłani odnawiają przyrzeczenia kapłańskie.
Z kolei wieczorem celebrowana jest uroczysta msza wieczerzy Pańskiej. Jest ona dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. Wcześniej z tabernakulum wyjmuje się Najświętszy Sakrament i miejsce to pozostaje puste do Nocy Zmartwychwstania.
Msza wieczerzy Pańskiej
W czasie mszy wieczerzy Pańskiej w Kościele jest obrzęd obycia nóg nazywany "mandatum" nawiązujący do czynności Jezusa z Wieczernika, ale traktowany symbolicznie.
Pierwsze udokumentowane obmycie nóg pojawia się w IV w. w liturgii chrzcielnej i traktowane jest, jako dopełnienie obmycia chrzcielnego. Zwyczaj ten rozpowszechniony był w Hiszpanii, Galii, Afryce Północnej oraz na Wschodzie. Wraz z upowszechnieniem się chrztu dzieci zaniechano tych praktyk. Przetrwał jedynie we wspólnotach monastycznych, gdzie umywano nogi na znak gościnności i pokory.
REKLAMA
Zwyczaj upowszechnił się w Kościele w VII wieku, ale informacje o nim w czasie liturgii papieskiej datowane są z początku XII w. Mszał trydencki przewidywał obmycie po zakończeniu mszy. Natomiast obecny mszał zaleca dokonania obrzędu po Ewangelii i homilii. Jego wymowa związana jest z teologią kapłaństwa, czyli na wzór Chrystusa przełożony wspólnoty jest jej sługą" Liturgia tego dnia nie ma zakończenia, ponieważ Triduum Paschalne jest jednym obchodem przejścia Jezusa z tego świata do Ojca.
Po modlitwie po komunii św. Najświętszy Sakrament przenosi się procesyjnie do miejsca przechowania, zwanego dawniej "ciemnicą". Obrzęd ma przypomnieć pojmanie, uprowadzenie i uwięzienie Chrystusa. Procesja odbywa się przy śpiewie hymnu "Sław, języku, tajemnicę" autorstwa św. Tomasza za Akwinu i dźwięku kołatek. Kościół zachęca wiernych do adoracji Najświętszego Sakramentu.
W świątyni obnaża się ołtarz, wygasza wieczną lampkę na znak, że zabrano Oblubieńca. Jeśli to możliwe, zaleca się wynieść krzyże lub je zasłonić, o ile nie zrobiono tego wcześniej.
Podczas sprawowania mszy wieczerzy Pańskiej tabernakulum powinno być puste, a komunię św. udziela się z darów konsekrowanych podczas eucharystii. Ze względu na Wielki Piątek, kiedy nie sprawuje się mszy św., należy zakonsekrować większą ilość chleba. Przepisy mówią też o zakonsekrowaniu dodatkowej hostii do wystawienia w Grobie Pańskim.
REKLAMA
***
- Franciszek wygłosił homilię w Niedzielę Palmową: opuszczony Jezus prosi, by Go szukać i miłować w opuszczonych
- Papież prosi o modlitwę za Ukrainę i ofiary zbrodni wojennych. Zwrócił się też do Polaków
- Papież Franciszek dziękuje za modlitwę. Odwiedził bazylikę Matki Bożej Większej w Rzymie
PAP IAR, in./
REKLAMA