"W sercu polskiego rządu jest polityka rodzinna". Wielkanocne spotkanie w MRiPS

2023-04-06, 14:10

"W sercu polskiego rządu jest polityka rodzinna". Wielkanocne spotkanie w MRiPS
W sercu polskiego rządu jest rodzina - powiedziała minister Marlena Maląg. Foto: Twitter/@MRiPS_GOV_PL

- W sercu polskiego rządu jest polityka rodzinna i wsparcie rodzin z małymi dziećmi. Ten dobry czas rozpoczął się od wprowadzenia programu "Rodzina 500+". To nie są koszty dla budżetu państwa, lecz inwestycja w przyszłość – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Kierownictwo MRiPS, z minister Marleną Maląg na czele, zaprosiło rodziny z dziećmi na przedświąteczne spotkanie w siedzibie resortu i złożyło życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych. W trakcie spotkania dzieci brały udział w różnych atrakcjach, tworzyły dekoracje świąteczne, malowały pisanki. Dla gości przygotowano także poczęstunek.

Dobry czas dla rodzin

Podczas wydarzenia minister Maląg podsumowała rządowe wsparcie w zakresie polityki prorodzinnej.

- W sercu polskiego rządu jest rodzina, jest polityka rodzinna, wsparcie rodzin z małymi dziećmi. Rozpoczęliśmy budowanie dobrego czasu dla polskich rodzin - mówiła minister.

Dodała, że "dobry czas dla rodzin" rozpoczął się 1 kwietnia 2016 r., gdy wprowadzony został program "Rodzina 500 plus".

- Dzięki niemu wiele dzieci po raz pierwszy wyjechało na wakacje - podkreśliła szefowa MRiPS.

Szerokie wsparcie

Wskazała, że po programie 500 plus pojawiły się kolejne – "Mama 4 plus", "Dobry start" i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

- Już blisko 4 mld zł w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego trafiło do polskich rodzin. To nie są koszty dla budżetu państwa, to inwestycja w przyszłość - zaznaczyła Maląg.

Posłuchaj

Marlena Maląg o potrzebie silnej rodziny (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

 

Zwróciła uwagę, że polityka prorodzinna zakłada także wsparcie dla seniorów. Maląg wskazała na działania takie, jak waloryzacja świadczeń, wypłata trzynastych i czternastych emerytur.

- Wsparcie dla seniorów w tym roku to łącznie 70 mld zł - podsumowała.

Podkreśliła, że dla rządu ważne jest także wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Wymieniła m.in. wprowadzenie 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, programy o asystencji osobistej i opiece wytchnieniowej. Minister wspomniała także o nowym świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt w tej sprawie w tym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Nowe świadczenie

- Doczekaliśmy się czasów, gdy ludzie nie są dzieleni ze względu na swój wiek, na stopień sprawności. Dzięki temu jak bardzo zmienia się rzeczywistość w ostatnich 8 latach, mamy poczucie, że rodzina jest ważna i każda osoba w tej rodzinie – wskazał wiceminister rodziny Paweł Wdówik.

Wyjaśnił, że dla osób najbardziej potrzebujących nowe świadczenie wspierające wyniesie 200 proc. renty socjalnej.

- Świadczenie wspierające będzie kierowane tam, gdzie pomoc jest najbardziej potrzebna, według skali dotyczącej poziomu potrzeby wsparcia. To nowa skala, która pozwala precyzyjnie określać, komu najwięcej pomocy jest potrzebne - podkreślił pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami.

- Przygotowujemy kolejne programy, zwłaszcza dotyczące asystencji osobistej – zapowiedział Wdówik.

Ukłon w stronę rodziców

Wiceminister Barbara Socha przypomniała o zmianach w Kodeksie pracy, które mają ułatwić godzenie życia rodzinnego z zawodowym. Wskazała m.in. na wchodzące w piątek przepisy o pracy zdalnej, a także na opublikowaną w tym tygodniu w Dzienniku Ustaw nowelizację regulującą zasady work-life balance.

Regulacja zakłada m.in. zmiany w urlopach rodzicielskich, szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy i możliwość zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej".

Aktywni seniorzy

O działaniach w zakresie polityki senioralnej mówił wiceminister Stanisław Szwed.

- Polityka senioralna naszego rządu to z jednej strony wsparcie materialne, z drugiej możliwość aktywnego spędzania czasu przez naszych seniorów. Dla tych seniorów, którzy mają najtrudniejszą sytuację, są programy, by ich życie było łatwiejsze - akcentował Szwed.

Wskazał, że działają programy, które umożliwiają aktywnie spędzać czas seniorom. Poinformował, że w Polsce funkcjonuje 1200 domów i i klubów senior plus. Przypomniał także o programach takich jak "Opieka 75 plus".

Ekonomia społeczna

Wiceminister Anita Czerwińska poruszyła temat wsparcia osób wykluczonych społecznie. Zwróciła uwagę, że w październiku 2022 r. weszła w życie ustawa o ekonomii społecznej, która uregulowała ramy prawne funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej i zapewniła wiele mechanizmów wsparcia.

- Wykluczenie społeczne może być z różnych powodów. Najczęściej są to powody niezawinione przez osoby wykluczone. Jako wspólnota jesteśmy zobowiązani, by pomóc w odnalezieniu się w nowej roli społecznej, zapewnić reintegrację społeczną i zawodową - podkreśliła wiceminister.

- Wspieramy ekonomię społeczną i jej rozwój, ale też bardzo ważny jest dla nas rozwój usług społecznych. One dotyczą wszystkich obywateli i mają wpływ na jakość ich życia. Wymienić tu można choćby usługi opiekuńcze - dodała Czerwińska.

Posłuchaj

Marlena Maląg o ułatwieniach dla rodzin (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Polecane

Wróć do strony głównej