more_horiz
Wiadomości

Inwestycja w dzieci i rodzinę. Beata Szydło: 500+ to program pisany sercem

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 21:40
To była najlepsza możliwa inwestycja w polskie rodziny - tak o programie Rodzina 500+ mówi europoseł PiS, była premier Beata Szydło. Program, wprowadzony przez rząd Beaty Szydło, obchodzi dziś 7. rocznicę funkcjonowania.
Beata Szydło jako premier wprowadziła w 2016 r. program Rodzina 500+
Beata Szydło jako premier wprowadziła w 2016 r. program Rodzina 500+Foto: PAP/Radek Pietruszka

Beata Szydło, która była gościem TVP Info podkreśliła, że program przywrócił wielu rodzinom godność, poprawiając ich sytuację materialną.

Najlepsza inwestycja

- To była inwestycja w dzieci, w Polaków, w polskie rodziny, najlepsza inwestycja, jaką mogliśmy zrobić. Zrobiliśmy po prostu to, czego inni nie chcieli, lub czego nie potrafili - mówiła europoseł.

Podkreśliła, że jest bardzo szczęśliwa, że 1 kwietnia kojarzy się właśnie z tym programem. 

- Uważam, że to jest wielkie osiągnięcie i mam nadzieję, że program będzie kontynuowany przez kolejne lata - dodała.

- Traktuję ten program jako wielkie zainwestowanie w polskie rodziny. Dał wielu rodzinom poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa ekonomicznego i pokazał, że my nie dzielimy dzieci. Każde dziecko w Polsce jest objęte tym programem - oceniła Beata Szydło.

Program pisany sercem

- Wiedziałam, że damy radę. Minister Rafalska i ja miałyśmy za sobą przeszłość sportową i wiedziałyśmy, że nie można się poddawać i aby zwyciężyć, należy walczyć do końca, i tak się stało. Była w nas ogromna determinacja i zapał. To była wielka praca resortu pani minister Rafalskiej i jej ogromna osobista zasługa, ale także zasługa wielu ludzi z rządu. Chcę im podziękować, bo wszyscy włożyli wiele serca w opracowanie tego projektu. 500 Plus to był program pisany sercem. Zjednoczył nas bardzo. Wierzyliśmy w to, że to coś wyjątkowego i przełomowego - podkreśliła.- Pamiętam noc z 31 marca na 1 kwietnia 2016 r. Minister Rafalska zadzwoniła do mnie po północy. "Słuchaj, wszystko działa idealnie!" - powiedziała mi wtedy. Nie musieliśmy zmienić ustawy ani czegokolwiek uzupełniać. Od pierwszego dnia wszystko działało bardzo dobrze. Wiele osób wątpiło w to, że to się uda, że wystarczy pieniędzy - wspominała była premier początki programu w 2016 r.

Krytyka ze strony opozycji

- Opozycja mówiła wtedy, że to "rozdawnictwo" czy "budżet tego nie wytrzyma". Życie to zweryfikowało - oceniła Beata Szydło.

- Politycy PO z jednej strony mówią o nowych programach społecznych. Nawet teraz Donald Tusk mówi o "babciowym" i zerowym kredycie. "Puszcza oko" do wyborców. Z drugiej strony jego koledzy partyjni mówią, że 500+ to "budowanie marginesu społecznego" albo że są to "ochłapy", jak powiedziała jedna z posłanek. Mnie to nie dziwi, bo pamiętam, gdy obiecywali, że nie podniosą wieku emerytalnego, a gdy wygrali wybory - zrobili to. Przeszłość i ich działania pokazują, że jest odwrotnie, niż zapewniali. Miały być obniżane podatki, a oni je podnieśli. Warto przypominać te wypowiedzi. Politycy powinni mówić uczciwie, powinni mówić prawdę - wyliczyła.

Inwestycja w dzieci i rodzinę

- 500+ traktuję jako program inwestycyjny, bo inwestowanie w dzieci i rodzinę to jest najlepsza inwestycja, którą państwo może zrobić. Pamiętam wskaźniki gospodarcze w pierwszy roku po jego wprowadzeniu, jak pozytywnie wpłynął on na rozwój gospodarczy Polski. Trzeba to cały czas podkreślać - dodała Beata Szydło.

Program Rodzina 500 Plus ruszył 1 kwietnia 2016 r. Początkowo zakładał wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł, bez kryterium dochodowego, na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. Na pierwsze dziecko świadczenie wypłacano jedynie rodzinom, których dochód nie przekraczał 800 zł na osobę lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnosprawnością.

Od lipca 2019 r. program działa w rozszerzonej formule - świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Wsparcie w ramach programu otrzymuje dziś około 7 milionów dzieci.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:30 bs500.mp3 Beata Szydło o programie Rodzina 500+ (IAR)

 

IAR/PAP/fc

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także