Wsparcie dla piekarni i ciastkarni. Wchodzą w życie przepisy dotyczące tańszego gazu
W piątek w życie wchodzą przepisy dotyczące wsparcia dla piekarni i ciastkarni w związku z wysokimi cenami gazu. Rozszerzają one listę podmiotów uprawnionych do zakupu gazu po regulowanej cenie 200,17 zł za MWh.
2023-04-07, 09:50
Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw. Rozszerza ona listę podmiotów uprawnionych do korzystania z ceny maksymalnej paliwa gazowego, ustalonej na 200,17 zł za MWh netto, o przedsiębiorstwa - w tym spółdzielnie - prowadzące działalność polegającą na produkcji pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich i ciastek. Prawo do ceny maksymalnej zyskują też przedsiębiorcy, dla których własna produkcja pieczywa i wyrobów cukierniczych odpowiada za ponad 50 proc. przychodów.
Cena regulowana obowiązuje od 1 kwietnia do końca 2023 r.
Przedsiębiorca musi złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek o stosowanie ceny maksymalnej, dokumentując w nim zużycie gazu wstecznie od 1 kwietnia.
Kody PKD i brak zaległości
Jak przypomniał Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze wsparcia, muszą spełnić odpowiednie warunki. Powinni oni wykazać m.in., że na 31 grudnia 2022 r. rodzaj ich przeważającej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) był oznaczony kodem 10.71.Z; prowadzili działalność gospodarczą oznaczoną kodem 10.71.Z i przychód z działalności w jednym z dwóch miesięcy kalendarzowych poprzedzających bezpośrednio miesiąc złożenia wniosku pochodził w co najmniej 50 proc. ze sprzedaży wyprodukowanego pieczywa, świeżych wyrobów ciastkarskich lub ciastek; prowadzili działalność oznaczoną kodem 10.71.Z w formie spółdzielni w rozumieniu przepisów ustawy z 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze.
REKLAMA
Ponadto, aby ZUS mógł przyznać pomoc, na dzień złożenia wniosku przedsiębiorca nie może mieć zaległości w regulowaniu zobowiązań podatkowych oraz składek i musi dysponować limitem pomocy de minimis.
Do wniosku należy dołączyć kopię faktury rozliczeniowej za dostarczone paliwa gazowe za pomocą gazociągu lub sieci gazociągów oraz dokumenty z zakresu pomocy publicznej.
A co jeśli decyzja będzie odmowna?
W razie wydania odmownej decyzji w sprawie stosowania ceny maksymalnej paliw gazowych każdy wnioskodawca, za pośrednictwem ZUS, będzie mógł odwołać się do właściwego sądu według zasad Kodeksu postępowania cywilnego. Odwołanie należy złożyć na piśmie, w ciągu miesiąca od dnia otrzymania decyzji.
Szczegóły dotyczące wniosku o stosowanie ceny maksymalnej paliw gazowych (RPG) znajdą się na stronie internetowej ZUS.
REKLAMA
- Rządowe wsparcie dla piekarni i cukierni. Od dziś można składać wnioski
- Grupa Orlen obniża ceny gazu dla biznesu. Taniej będzie już od maja
- Cena maksymalna gazu. Minister Buda: w przypadku piekarni i cukierni obniży koszt surowca nawet trzykrotnie
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA