Jarosław Papis o antysemityzmie: ekscesy w Niemczech są zatrważające

 - Świat, który oskarżą Polaków o wyjątkowy antysemityzm nie potrafi przytoczyć dowodów na istnienie tego zjawiska w Polsce. Nie dostrzega też antysemickich czynów w innych krajach. Chodzi głównie o Niemcy, gdzie liczba antysemickich ekscesów jest zatrważająca i sięga kilku tysięcy przypadków rocznie - mówił w Polskim Radiu 24 prezes Fundacji Hatikva Jarosław Papis.

2023-04-09, 14:47

Jarosław Papis o antysemityzmie: ekscesy w Niemczech są zatrważające
Jarosław Papis. Foto: PR24

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nie widzi żadnych konfliktów na linii Polacy-chrześcijanie i Żydzi. - Wygląda to bardzo dobrze. Z drugiej strony nie ma wielkiej społeczności żydowskiej w Polsce. Żydzi, którzy tu żyją cieszą się swoimi prawami i wolnością, mają bardzo dobre stosunki z Polakami - powiedział Jarosław Papis. 

Jego zdaniem wmawianie Polakom antysemityzmu odnosi się do przeszłości, gdy nikt nie był wolny od takich poglądów. - Można tylko na tym ubolewać. Świat, który oskarżą Polaków o wyjątkowy antysemityzm nie potrafi przytoczyć dowodów na istnienie tego zjawiska w Polsce. Nie dostrzega też antysemickich czynów w innych krajach. Chodzi głównie o Niemcy, gdzie ilość antysemickich ekscesów jest zatrważająca i sięga kilku tysięcy przypadków rocznie. Nie można obok tego przejść obojętnie - tłumaczył prezes Fundacji Hatikva. 

We Francji lub Skandynawii za atakami na Żydów stoją przeważnie imigranci z krajów muzułmańskich. Tymczasem w Niemczech są to zwykle rdzenni Niemcy. - W Niemczech neofaszyści legalnie maszerują w rocznicę śmierci Rudolfa Hessa, neonaziści w miarę swobodnie działają. To jest przerażające. Manifestacje neonazistowskie w Niemczech gromadzą kilka tysięcy uczestników każdego roku. W Polsce nie spalono żadnej synagogi i nie zamordowano Żyda na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. W Polsce w ogóle nie spalono synagogi od II wojny światowej, nie zamordowano też Żyda tylko dlatego, że był Żydem. Natomiast to dzieje się w Europe Zachodniej. Kuriozalne jest, że o tym tam się nie mówi, dyskutuje się natomiast w Polsce - stwierdził Papis. 

Podał też przykład synagogi w Gdańsku, gdzie kilka lat temu została wybita szyba. - Następnego dnia na miejscu pojawili się rabini i biskupi. Wydano liczne oświadczenia potępiające antysemicki czyn. Nie czekano nawet na ustalenia śledztwa. Tymczasem okazało się, że sprawcą była osoba chora psychicznie. W świat poszedł jednak spektakl, który wokół tego się rozegrał. Dziś na zachodnich portalach atak antysemicki w Gdańsku wymienia się jako jeden z pierwszych. Chciałbym zobaczyć przed pomnikiem Jana Pawła II w Łodzi tych samych rabinów i biskupów, którzy wspólnie potępią akt agresji przeciwko katolikom i Janowi Pawłow II, który był przyjacielem Żydów i wielkim człowiekiem - podsumował prezes Fundacji Hatikva.

REKLAMA


Posłuchaj

Jarosław Papis gościem Magdaleny Złotnickiej (Północ - Południe) 25:44
+
Dodaj do playlisty

W 2021 r. Komisja Europejska przyjęła pierwszą w historii strategię UE w sprawie zwalczania antysemityzmu i wspierania życia żydowskiego, której najważniejsze punkty to: zapobieganie wszelkim formom antysemityzmu i ich zwalczanie; ochrona i wspieranie życia żydowskiego w UE; edukacja, badania naukowe i pamięć o Holokauście. 

***

Audycja: Północ - Południe
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Jarosław Papis (prezes Fundacji Hatikva)
Data emisji: 9.04.2023
Godzina emisji: 12.35

PR24/jt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej