Poniedziałek Wielkanocny w Watykanie. Papież zaapelował o modlitwę o dar pokoju dla świata

Papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w wielkanocny poniedziałek w Watykanie wezwał, by nie ustawać w modlitwie o dar pokoju dla całego świata, zwłaszcza dla Ukrainy. Nawiązał także do 25. rocznicy podpisania historycznego porozumienia w sprawie Irlandii Północnej. Dodał, że wierzący powinni z radością świadczyć o Chrystusie.

2023-04-10, 13:23

Poniedziałek Wielkanocny w Watykanie. Papież zaapelował o modlitwę o dar pokoju dla świata
Wierzący powinni być radosnymi świadkami Chrystusa - powiedział papież Franciszek. Foto: PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Zwracając się do wiernych przed modlitwą Regina Coeli, jaką odmawia się od Wielkanocy, Franciszek powiedział: "Nie ustawajmy w błaganiu o dar pokoju dla całego świata, zwłaszcza dla drogiej i udręczonej Ukrainy".

Papież wskazał, że wierni powinni zadać sobie pytanie, co czynią, by ludzie wokół nich mogli powiedzieć: ten człowiek jest dobry i szczęśliwy, bo spotkał Jezusa. - Kiedy ktoś spotkał Jezusa, żadna przeszkoda nie może go powstrzymać od głoszenia Ewangelii. Jeśli ktoś trzyma tę radość dla siebie, oznacza, że nie spotkał Go naprawdę - wskazał. Papież zastrzegł, że głosząc Jezusa, nie można uprawiać prozelityzmu.

Rocznica podpisania porozumienia wielkopiątkowego

Papież nawiązał też do przypadającej w poniedziałek 25. rocznicy podpisania tzw. porozumienia wielkopiątkowego, zmierzającego do rozwiązania konfliktu w Irlandii Północnej. Zawarły je rządy Irlandii i Wielkiej Brytanii. Jego głównymi architektami byli politycy z Irlandii Północnej: katolik John Hume i protestant David Trimble. Obaj za wkład w podpisanie porozumienia otrzymali w 1998 roku pokojową Nagrodę Nobla.

Ojciec Święty powiedział: "Dzisiaj [w poniedziałek - red.] przypada 25.rocznica tzw. porozumienia z Wielkiego Piątku lub inaczej z Belfastu, które położyło kres przemocy, jaka przez dziesięciolecia wstrząsała Irlandią Północną. W duchu uznania modlę się do Boga pokoju o to, aby to, co osiągnięto dzięki temu historycznym wydarzeniu można było umocnić dla dobra wszystkich mężczyzn i kobiet wyspy Irlandii".

REKLAMA

Czytaj także:

ng/IAR/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej