"Odpowiedź na politykę Chin". Biały Dom o sojuszu polsko-amerykańskim
Wiceprezydent USA Kamala Harris i premier Mateusz Morawiecki omówili m.in. potrzebę bliskiej transatlantyckiej współpracy w sprawie wyzwań stawianych przez Chiny - podał Biały Dom w komunikacie po wtorkowym spotkaniu. Według amerykańskiej administracji przywódcy mieli również rozmawiać o dalszych sankcjach wobec Rosji i Białorusi.
2023-04-12, 07:50
Jak przekazał Biały Dom, wiceprezydent Harris potwierdziła zobowiązanie USA, płynące z Artykułu V Traktatu Północnoatlantyckiego, z zadowoleniem przyjęła rosnącą współpracę wojskową z Polską i podziękowała Mateuszowi Morawieckiemu za przewodnią rolę Polski we wspieraniu Ukrainy.
"Przywódcy potępili kontynuowaną brutalną agresję Rosji przeciwko Ukrainie i omówili wspólną determinację, by nadal nakładać koszty na Rosję za pogwałcenie przez nią międzynarodowych zasad i norm, a także na białoruski reżim za jego szkodliwe działania" - czytamy w komunikacie.
Kamala Harris miała też docenić rolę Polski w zmniejszaniu energetycznej zależności Europy od Rosji. Pogratulowała również Polsce wyboru amerykańskiej firmy Westinghouse jako partnera przy budowie elektrowni atomowej.
Polsko-amerykański sojusz w kontrze do polityki Chin
Biały Dom dodał, że polski premier i amerykańska wiceprezydent omówili także "wagę ścisłego transatlantyckiego zbliżenia w sprawie wyzwań stawianych przez Chiny".
REKLAMA
Temu ostatniemu punktowi wiele uwagi poświęcił we wtorek szef polskiego rządu podczas briefingu po spotkaniu w Białym Domu. Mateusz Morawiecki stwierdził, że Polska oferuje Ameryce bliski sojusz, który dotyczy nie tylko polityki wobec Rosji, ale też i Chin. Mówił także, że w Radzie Europejskiej będzie przekonywać przywódców państw UE do przyjęcia planu i zbliżenia stanowisk z USA.
- Premier: bliskie relacje między Polską a USA to najlepsza szczepionka na rosyjski imperializm
- Mateusz Morawiecki: będzie jeszcze więcej kluczowych inwestycji USA w Polsce
jp/IAR/PAP
REKLAMA