Polityka Energetyczna Państwa do 2040 r. Ireneusz Zyska: niebawem rząd zajmie się zaktualizowaną wersją projektu
Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska poinformował, że w przyszłym lub kolejnym tygodniu rząd zajmie się projektem zaktualizowanej Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Główne założenia zmian w tym dokumencie strategicznym przestawiła w ubiegłym tygodniu minister klimatu Anna Moskwa.
2023-04-13, 12:39
Wiceminister Ireneusz Zyska powiedział podczas konferencji energetycznej Europower w Warszawie, że jeszcze w tym miesiącu powinna nastąpić aktualizacja Polityki Energetycznej Polski.
- Sądzę, że przyszły tydzień albo następny to kwestia przyjęcia na Radzie Ministrów - wyjaśnił. Dodał, że ministrowie omawiają kwestie techniczne, ale "to jest absolutnie ostatnia prosta".
Priorytetowy dokument
Ireneusz Zyska zaznaczył, że ten dokument jest ważny nie tylko dla sektora energetyki. Podkreślił, że zawiera on "pewne sygnały i impulsy dla gospodarki".
REKLAMA
- Dla wielkiego przemysłu w zakresie podejmowania decyzji inwestycyjnych, jaka będzie możliwość korzystania ze źródeł odnawialnych, w jakim wolumenie - tłumaczył. Wiceminister przypomniał, że Polityka Energetyczna Państwa jest punktem wyjścia dla ustaw i rozporządzeń, ale także działań, programów wsparcia i pomocy publicznej.
Posłuchaj
Szczegóły projektu
Zaktualizowana Polityka Energetyczna Polski zakłada, że w 2040 roku około 74 procent energii ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii i energetyki jądrowej. PEP do 2040 roku ma nowy czwarty filar - suwerenność energetyczną. Wcześniejsze trzy to sprawiedliwość energetyczna, poprawa jakości powietrza i budowa zeroemisyjnego systemu energetycznego.
Zaktualizowany dokument zakłada czterokrotny wzrost mocy OZE do 2040 roku. Moc zainstalowana elektrowni wiatrowych ma wzrosnąć z 5,9 gigawata w 2030 do 18 gigawatów, a na lądzie - z 14 gigawatów w 2030 roku do 20 - w 2040.
Przyszłość polskiej elektroenergetyki do tego czasu ma być związana z dywersyfikacją, niezależnością i bezpieczeństwem energetycznym. Dokument zakłada podwojenie mocy zainstalowanej w systemie do 130 W, rozwój energetyki jądrowej, w tym SMR, do 7,8 gigawata, rozwój OZE do 88 gigawatów, rozwój sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, budowanie lokalnych łańcuchów dostaw, a także wprowadzanie nowoczesnych technologii.
REKLAMA
- Polityka Energetyczna Państwa do 2040 roku. Jak będzie przebiegał proces transformacji?
- Polityka Energetyczna Polski po aktualizacji. Rząd stawia na OZE i atom
- Do resortu klimatu trafił wniosek o zgodę na budowę elektrowni atomowej. To początek planowanej inwestycji
IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA