Kolej Plus. Minister Puda: linia kolejowa Bielsko-Biała - Skoczów będzie modernizowana
- PKP Polskie Linie Kolejowe zrewitalizują linię 190 na odcinku z Bielska-Białej do Skoczowa, jako połączenie Śląska Cieszyńskiego z Krakowem - powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Pierwszy pociąg może tamtędy przejechać w 2030 r.
2023-04-13, 13:53
- To z jednej strony inwestycja o znaczeniu regionalnym, a z drugiej w zwiększenie bezpieczeństwa ogólnokrajowego. Był czas, gdy podczas powodzi zalało tory na szlaku z Bielska-Białej do Katowic. Wówczas wykorzystywany był odcinek do Skoczowa. Potem, przez 14 lat nie był on w ogóle wykorzystywany - powiedział Grzegorz Puda.
Jak dodał, teraz trasa wybudowana zostanie praktycznie od nowa. PKP PLK zrewitalizują odcinek linii 190 jako połączenie Śląska Cieszyńskiego z Krakowem. Przywrócona zostanie możliwość dojazdu koleją z Bielska-Białej do Skoczowa, a tym samym bezpośrednio do Cieszyna lub Wisły - poinformował.
Pierwszy pociąg na zmodernizowaną trasę wyjedzie w 2030 r.
Zarówno minister Puda, jak i Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej i szef stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka, zrzeszającego samorządy z południa województwa śląskiego, które było wnioskodawcą rewitalizacji przyznali, że pierwszy pociąg na zmodernizowaną trasę może wyjechać w 2030 roku.
REKLAMA
Zdaniem ministra, modernizacja linii wypełnia lukę komunikacyjną. - Wielu mieszkańców wskazuje, iż praktycznie nie ma komunikacji zbiorowej. Głównie obsługują ją prywatne firmy transportowe. Kolej stanie się alternatywą. Mieszkańcy będą mogli bezpiecznie i szybko przedostać się z Bielska-Białej do Cieszyna czy do Ustronia lub Wisły - powiedział.
Dodał, że modernizacja 22-km odcinka ma kosztować ok. 350 mln zł netto. - 85 procent potrzebnej kwoty pochodziło będzie z Programu Kolej+ - powiedział. Resztę sfinansują samorządy, w tym województwo śląskie.
Zmodernizowane zostaną tory i sieć trakcyjna, przebudowanych będzie kilkadziesiąt obiektów inżynieryjnych, przejazdów i przejść kolejowych - wymienił minister Puda.
- Pociągi pojadą z większą prędkością do 100 km na godzinę - dodał. Jak mówił, na trasie powstaną nowe przystanki kolejowe. - Niektóre zostaną odbudowane. Możliwe są też drobne relokacje, bo czasy się zmieniły i nie wszędzie, gdzie niegdyś przystanki były, można je pozostawić - wskazywał.
REKLAMA
Minister przypomniał, że w regionie modernizowane są inne szlaki kolejowe, m.in. z Trzebini przez Oświęcim do Czechowic-Dziedzic, z Będzina przez Katowice - Czechowice-Dziedzice i Skoczów do Wisły, do granicy z Czechami w Zebrzydowicach lub granicy ze Słowacją w Zwardoniu. Rewitalizowany jest dworzec w Czechowicach-Dziedzicach. Modernizowana jest linia z Krakowa do Bielska-Białej przez Wadowice i Andrychów.
- W tej sytuacji nie można było nie zabiegać o ostatni fragment, który połączy Bielsko-Białą ze Skoczowem - powiedział.
Modernizacja linii 190 z Bielska-Białej do Skoczowa jest niezbędna - przekonywał starosta bielski Andrzej Płonka.
- To praktycznie łącznik między Cieszynem i Krakowem - wskazał. Natomiast prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski podkreślił, że to jedna z kluczowych inwestycji. - To sieć nie tylko subregionalna, ale też międzynarodowa w kierunku na Cieszyn i do granicy z Czechami - powiedział.
REKLAMA
Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa, które leży w centrum powiatu cieszyńskiego, gdzie zbiegają się drogi z Bielska-Białej do Cieszyna i ze Śląska w Beskidy przyznał, że to miasto "totalnie zakorkowane". - Przejazd przez Skoczów w weekend to koszmar. (…) Kolej może rozładować korki - wskazał.
Szczegóły modernizacji
Modernizacja ma zostać przeprowadzona w oparciu o studium planistyczno-prognostyczne, które powstało na zlecenie stowarzyszenia Aglomeracja Beskidzka. Plany obejmują budowę praktycznie od nowa nawierzchni torowej, budowę lub modernizację kilkudziesięciu obiektów inżynieryjnych, przejazdów i przejść kolejowych, ale także utworzenie nowych przystanków kolejowych: Skoczów Bajerki II, Bielsko-Biała Osiedle Polskich Skrzydeł, Bielsko-Biała Stare Bielsko, Bielsko-Biała Listopadowa. Pociągi pojadą znacznie szybciej. Między Bielskiem-Białą a Skoczowem każdej doby kursować ma co najmniej osiem par pociągów.
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Subregionu Południowego Województwa Śląskiego Aglomeracja Beskidzka tworzy 41 jednostek: miasto Bielsko-Biała, powiaty bielski, cieszyński i żywiecki, a także wszystkie gminy na tym terenie. Mieszka tam ponad 650 tys. osób.
- Kolejny etap walki z komunikacyjnym wykluczeniem. Kolej połączy Myślenice z Krakowem
- Inwestycje kolejowe na Podkarpaciu. PKP PLK: to pierwszy punkt dla transportu z Ukrainy
- Kolej Plus w Małopolsce. Umowy na dwa projekty podpisane
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA