Co z pomocą dla firm z Podlasia? Wiceszef MSWiA wyjaśnia

Przepisy o rekompensatach dla firm za zamknięte przejścia graniczne z Białorusią będą w nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwa i będą głosowane w Sejmie razem z ustawą o tzw. bezpiecznym kredycie na zakup pierwszego mieszkania - poinformował w piątek wiceminister MSWiA Maciej Wąsik.

2023-04-14, 14:58

Co z pomocą dla firm z Podlasia? Wiceszef MSWiA wyjaśnia
Firmy z granicy z Białorusią chcą rekompensaty za utracone zyski z powodu ograniczenia ruchu turystycznego w pasie przygranicznym, co było efektem wojny hybrydowej Mińska i Moskwy z Warszawą.Foto: Shutterstock/YURI KOCHETKOV

- Robimy to rzeczywiście w pośpiechu tak, żeby jak najszybciej te przepisy weszły w życie" - mówił wiceminister Wąsik w piątek na posiedzeniu sejmowej komisji spraw wewnętrznych. - Musieliśmy ten stan prawny przygotować. I dzisiaj w formie poprawki do ustawy o ochronie granicy państwowej takie przepisy są procedowane. Będziemy mieli możliwość pomocy przedsiębiorcom, którzy funkcjonowali na przejściach granicznych - mówił na komisji Maciej Wąsik.

Co z firmami z Podlasia?

Komisja sejmowa wysłuchała informacji przedstawicieli rządu na temat sytuacji społeczno-gospodarczej na pograniczu polsko-białoruskim, a także przedsiębiorców z Bobrownik (Podlaskie), którzy opowiadali o swojej trudnej sytuacji w związku z zamknięciem tego przejścia granicznego. Przejście jest zamknięte od 9 lutego 2023 r. z powodu bezpieczeństwa państwa.

Wiceszef MSWiA mówił, że pomoc będzie dla firm funkcjonujących wokół przejść granicznych, które udowodnią, że z powodu zamknięcia tych przejść ich obroty spadły o 50 proc.

- Tylko mówimy jednak o takiej wąskiej grupie na tym obszarze terytorialnie związanym z przejściem - tłumaczył Wąsik. Dodał, że nie chodzi o to, by np. sklep z Białegostoku starał się o rekompensatę za spadek obrotów za to, że przejście w Bobrownikach jest zamknięte.

Jak będą składać wnioski o rekompensatę?

Po przyjęciu przepisów przez parlament, wnioski o rekompensaty firmy będą mogły - w ciągu 60 dni - składać do wojewodów. Pomoc ma być do poziomu de minimis pomocy publicznej, czyli 200 tys. euro.

- Ta pomoc to będzie iloczyn minimalnego wynagrodzenia i liczby pracowników zgłoszonych do ubezpieczenia. W ustawie w tym momencie mamy branżę turystyczną, gastronomiczną, sprzedaż detaliczną, kantory walut - wyjaśniał Zbigniew Wojciechowski z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Przepisy, które mają być przyjęte, będą mieć charakter generalny. -To nie są przepisy, specustawa dotycząca jednego przejścia, tylko zależało nam, aby te przepisy mogły być zastosowane przy różnych przejściach granicznych, przy ewentualnie innych sytuacjach, których nie jesteśmy w stanie wykluczyć - wskazał Wojciechowski. W środę MRiT informowało, że rekompensaty będą dla ok. 150 firm.

REKLAMA

Maciej Wąsik mówił, że będzie sprawdzone, czy z rekompensat będą mogli skorzystać przedsiębiorcy z rejonu przejścia w Kuźnicy, które jest zamknięte od listopada 2021 r.

Czytaj także:

Inne zasady pomocy

Maciej Wąsik powiedział, że przyjmuje do wiadomości niezadowolenie przedsiębiorców, że rekompensaty za zamknięte przejścia będą inaczej skonstruowane, niż wcześniejsze rekompensaty dla branży turystycznej za stan wyjątkowy przy granicy.

Dodał, że będzie o tym rozmawiał z ministrem rozwoju i technologii. Ale jak podkreślił na etapie prac w Sejmie "nie ma szans" na ich zmianę. Wąsik dodał, że być może pojawią się dodatkowe analizy, gdy projekt trafi do Senatu.

Czytaj także:

PR24/PAP/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej