Zielona transformacja w UE. Parlament Europejski przyjął przepisy ws. ETS
Parlament Europejski przyjął przepisy, które mają umożliwić zieloną transformację we wspólnocie Europejskiej - chodzi o reformę systemu ETS, czyli handlu uprawnieniami do emisji. Jest to część pakietu "Fit for 55". Głównym celem pakietu jest ograniczenie do 2030 roku poziomu emisji gazów cieplarnianych w Unii o 55 procent, w porównaniu do 1990 roku.
2023-04-18, 14:55
System ETS, czyli handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, nakłada opłaty na przedsiębiorstwa, które emitują szczególnie dużą ilość zanieczyszczeń. Zgodnie z reformą zaproponowaną przez Europarlament, sektory objęte tym systemem mają ograniczyć poziom emisji o ponad 60%, w porównaniu z 2005 rokiem.
Bez darmowych uprawnień
W przyszłości mają też zostać wycofane bezpłatne uprawnienia do emisji, powstanie też osobny system ETS dla paliw wykorzystywanych w transporcie i do ogrzewania domów. Unia proponuje też wprowadzenie dwóch mechanizmów ochronnych - pierwszy ma zapobiegać wyprowadzeniu produkcji poza wspólnotę, drugi ma chronić mieszkańców przed wzrostem cen.
Europosłowie byli podzieleni w sprawie tego, jakie mogą być skutki tych zmian dla mieszkańców. Według grupy ludowców system ETS po reformie będzie bardziej przejrzysty, na czym skorzystają konsumenci. Konserwatyści są jednak zdania, że unijne mechanizmy ochronne będą niewystarczające, a pakiet FIT for 55 uderzy w najbiedniejszych mieszkańców wspólnoty, pogarszając skutki inflacji i wojny za granicami Unii.
REKLAMA
Ostateczne zdanie w tej sprawie będzie należało do Rady Europejskiej.
Posłuchaj
- Kiedy energia z elektrowni atomowej? Minister Moskwa podała datę
- Trzecia elektrownia atomowa w Polsce. Kto będzie partnerem? Premier wskazuje na dwa kierunki
- "To zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski". Mark Brzeziński o reaktorach modułowych
dz/IAR
REKLAMA