Skarga do TSUE na pakiet drogowy. Dziś początek rozprawy
W unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu dziś początek dwudniowej rozprawy dotyczącej skargi siedmiu krajów, w tym Polski, na pakiet drogowy zaostrzający zasady w transporcie międzynarodowym (początek ok. godz. 10.00).
2023-04-24, 05:41
Chodzi o przepisy dotyczące czasu pracy i płacy kierowców. Polska, która ma największą flotę transportową w całej Unii Europejskiej, najbardziej odczuje zmiany w regulacjach. Pakiet drogowy zaskarżyły do unijnego Trybunału także Bułgaria, Cypr, Węgry, Litwa, Malta i Rumunia.
Jednoznaczne stanowisko Polski
Polska skierowała skargę na pakiet drogowy jesienią 2020 roku, a lista zarzutów była długa. Warszawa oceniła, że przepisy ograniczają swobodę świadczenia usług transportowych w Unii i są przejawem protekcjonizmu.
Polski rząd wskazał na arbitralne kryteria zastosowania przepisów o delegowaniu pracowników do przewozów transportowych i skrytykował ograniczenia w przewozach kabotażowych. Polska zwróciła też uwagę, że przepisy są sprzeczne z unijną polityką klimatyczną. Chodzi o obowiązkowy, raz na osiem tygodni, powrót ciężarówek do kraju, w którym jest zarejestrowana firma. Tak zwane puste przebiegi będą się wiązać z dodatkową emisją CO2.
Posłuchaj
Polska podkreśla, że takie regulacje naruszają postanowienia traktatów, ponieważ przy decyzjach w sektorze transportu wymagane jest uwzględnienie ich wpływu między innymi na poziom zatrudnienia w pewnych regionach, a także na sytuację gospodarczą przewoźników. Warszawa skrytykowała również wyznaczanie miejsc, w których kierowcy są zobowiązani do odbioru odpoczynku. To - argumentował polski rząd - ogranicza możliwość swobodnego dysponowania przez kierowcę czasem wolnym.
REKLAMA
- Nowy odcinek trasy Via Carpatia. Coraz bliżej granicy ze Słowacją
- Program budowy 100 obwodnic. Bliżej do dwóch inwestycji na Dolnym Śląsku
jp/IAR
REKLAMA