"Berliński szach - mat". Fedyszak: gigantyczna operacja, która teoretycznie nie miała się udać

- Konsekwencją blokady, a potem walki z nią w postaci mostu powietrznego, był koniec złudzeń co do możliwości pokojowej czy opartej na jasnych zasadach współpracy z Rosją sowiecką - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Fedyszak, tłumacz.

2023-04-24, 11:35

"Berliński szach - mat". Fedyszak: gigantyczna operacja, która teoretycznie nie miała się udać
Okładka książki "Berliński szach-mat" . Foto: Wydawnictwo Noir sur Blanc / mat. promocyjne

Na konferencji w Jałcie Berlin został podzielony. Na papierze rozwiązanie to wydawało się pragmatyczne - Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Związek Sowiecki miały sprawować nadzór nad wyznaczonymi sektorami. Jednak kiedy nie było już wspólnego wroga w postaci hitlerowskich Niemiec, odżyły dawne animozje, podejrzliwość i wrogość. Rywalizujące ustroje, ideologie i osobowości sprawiły, że Berlin stał się nowym polem bitwy.

Amerykański i brytyjski most powietrzny do Berlina 

"Operacja Vittles" to amerykański most powietrzny działający w czasie blokady Berlina od 26 czerwca 1948 do 30 września 1949; trwający w tym samym czasie brytyjski most powietrzny nosił nazwę "Operacja Plainfare". W ramach operacji Vittles wykonano niemal 190 tys. lotów, transportując przy tym 1,783 mln ton zaopatrzenia.

Operacją dowodził legendarny generał William H. Tunner

- To była gigantyczna operacja, która teoretycznie nie miała się udać, a udała się dzięki temu, że kierowali nią ludzie, którzy mieli doświadczenie z operacji transportu zaopatrzenia w różnych częściach świata, dowodził nią generał William H. Tunner, który zasłynął tym, że dostarczał zaopatrzenie wojskom Czang Kaj-szeka obleganym przez Japończyków, a żeby je dostarczyć, musiał pokonać wschodnią część Himalajów - mówił Marek Fedyszak.

"Mistrzowska partia szachów"

Milton w fascynujący sposób opisuje charyzmatyczne postacie rządzące czterema berlińskimi sektorami. Spotkania polityków, agenci, podstępne wybiegi, rywalizacja, osobiste dramaty - to wszystko jest esencją tej książki. Autor perfekcyjnie przedstawia rozgrywki, które miały nadać kształt i przypieczętować rozkład sił we współczesnym świecie. Przewidywanie następnych posunięć przeciwników przypomina mistrzowską partię szachów, a skutki tych działań są odczuwalne do dziś.

REKLAMA

Posłuchaj

Marek Fedyszak o książce "Berliński szach - mat" (Polskie Radio 24 / Poczytnik) 24:12
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Poczytnik

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

REKLAMA

Gość: Marek Fedyszak

Data emisji: 23.04.2022

Godzina: 22:06

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej