more_horiz

"Cieniem będąc, cieniem zostałem". Niezwykłe losy Karola Jaroszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 09:55
W 1909 roku syn byłego powstańca styczniowego, utracjusz z bogatej rodziny uwielbiający hazard, wygrywa w Monte Carlo równowartość 774 kg złota. Odtąd wykupuje akcje kolejnych banków, inwestuje w kopalnie, cukrownie, transport i fabryki. Mowa o Karolu Jaroszyńskim - Polaku, który w przededniu I wojny światowej był jednym z najbogatszych ludzi na świecie. W audycji rozmowa z Wacławem Holewińskim, autorem książki "Cieniem będąc, cieniem zostałem".
Okładka ksiażki Wacława Holewińskiego Cieniem będąc, cieniem zostałem
Okładka ksiażki Wacława Holewińskiego "Cieniem będąc, cieniem zostałem" Foto: Wydawnictwo Lira

W powieści Wacława Holewińskiego śledzimy koleje życia bohatera w rozmaitych odsłonach, na tle najważniejszych wydarzeń dziejowych i z udziałem osób, których nazwiska na trwałe wyryły się na kartach historii.

Niezwykłe losy Jaroszyńskiego, postaci nietuzinkowej, choć mało znanej, stają się też pretekstem do ukazania losów Rzeczpospolitej w pierwszych dekadach XX wieku. Jak na działalność bohatera wpłynie rewolucja bolszewicka? Czy uda mu się zachować majątek? I czy ożeni się z córką cara?

Jaroszyński – wizjoner, człowiek wielu talentów, hazardzista, zdeklarowany patriota… Historia jego życia to gotowy scenariusz filmowy.

Posłuchaj
22:58 PR24 2023_03_26-22-06-04.mp3 Wacław Holewiński (Polskie Radio 24 / Poczytnik)

Czytaj również:

Więcej w zapisie audycji.

***

Audycja: Poczytnik

Prowadzący: Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń

Gość: Wacław Holewiński

Data emisji: 26.03.2022

Godzina: 22:06

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także