Jacek Sasin: polski miks energetyczny to atom i OZE

Rozwój OZE w Polsce jest tak szybki, jak nigdy nie był - ocenił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin w Programie 3 Polskiego Radia. Dodał, że polski miks energetyczny docelowo ma się opierać na dwóch filarach: odnawialnych źródłach energii i energetyce jądrowej.

2023-04-25, 10:40

Jacek Sasin: polski miks energetyczny to atom i OZE
Prosumenci w Polsce skarżą się, że duże sieci energetyczne nie zawsze chcą odbierać od nich energię elektryczną.Foto: Shutterstock/geniusksy

Rząd we wtorek ma m.in. się zająć projektem ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii, który zakłada zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w krajowym zużyciu energii, a także rozwój sektora energii zgodny z ambicjami redukcji emisyjności gospodarki i spełniania zobowiązań międzynarodowych.

Jacek Sasin mówił we wtorek, że transformacja energetyczna, choć niezbędna, powinna przebiegać w sposób uporządkowany i w tempie pozwalającym na przechodzenie z jednych źródeł na drugie, bez zakłócania niezbędnych inwestycji.

Dwa filary energetyki

Jego zdaniem, rozwój OZE w naszym kraju jest tak szybki, jak nigdy nie był. Zaznaczył, że polski miks energetyczny docelowo ma się opierać na dwóch filarach: odnawialnych źródłach energii (OZE) i energetyce jądrowej.

Minister aktywów państwowych wskazał, że wraz z szybkim rozwojem OZE musi iść rozwój infrastruktury towarzyszącej, czyli przede wszystkim sieci i magazynów energii. Dodał, że wymaga to dużych nakładów finansowych.

Wicepremier Jacek Sasin pytany, o ewentualne inwestycje w górnictwo, powiedział, że są przygotowane w tej chwili, będą realizowane takie inwestycje, które w prosty sposób mogą zwiększyć czy właściwie utrzymać poziom wydobycia. -Mówię tutaj o uruchomieniu nowych ścian w istniejących już kopalniach - powiedział wicepremier.

REKLAMA

Nowe regulacje na rzecz ekologii

Rada Ministrów we wtorek ma pracować nad m.in. przepisami regulującymi zasady podziemnego składowania dwutlenku węgla czy podziemne magazynowanie wodoru, a także wprowadzeniem pojęcia złoża strategicznego, co zakłada projekt nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw.


PR24/PAP/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej