Bruksela: przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą. Dziś decyzja ambasadorów krajów UE

2023-04-28, 05:37

Bruksela: przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą. Dziś decyzja ambasadorów krajów UE
Dziś spodziewana jest decyzja ambasadorów UE ws. bezcłowego handlu z Ukrainą. Foto: CC0 Domena publiczna https://pxhere.com/pl/photo/642010

Dziś w Brukseli spodziewana jest wstępna zgoda ambasadorów unijnych krajów na przedłużenie o rok bezcłowego handlu z Ukrainą (początek spotkania około 11.00). Obecna umowa wygasa na początku czerwca. Do jej przedłużenia potrzebna jest akceptacja państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego.

Plan jest taki, by po dzisiejszej zgodzie ambasadorów, w drugim tygodniu maja zielone światło dał Europarlament, a następnie w połowie przyszłego miesiąca kraje członkowskie zatwierdziły przedłużenie o rok przepisów znoszących bariery handlowe.

Ambasadorowie mieli się zająć tą sprawą w ubiegłym tygodniu, ale Szwecja, kierująca teraz pracami Unii przełożyła podjęcie decyzji, bo nie miała pewności, że będzie jednomyślność. Wprawdzie wystarczy większość krajów, ale do tej pory w kwestiach handlowych decyzje były przyjmowane na zasadzie konsensusu.

Import zboża z Ukrainy

Równolegle Komisja Europejska prowadzi negocjacje z Polską, Bułgarią, Rumunią, Słowacją i Węgrami, które zgłosiły problemy z nadmiernym importem z Ukrainy. Z tej piątki tylko Rumunia nie zdecydowała się na jednostronny zakaz importu. Komisja jest gotowa zalegalizować zakaz importu i wprowadzić go na poziomie unijnym ale tylko pszenicy, kukurydzy, rzepaku, słonecznika i oleju słonecznikowego.

>>>Bezcłowy handel z Ukrainą może być przedłużony. Jest decyzja komisji europarlamentu<<<

REKLAMA

Piątka krajów domaga się rozszerzenia tej listy między innymi o mąkę, mleko, jaja, drób, owoce miękkie i koncentrat jabłkowy. Komisja nie chce się zgodzić. Zapowiada natomiast możliwość przywrócenia ceł jeśli szybkie dochodzenie potwierdzi destabilizację rynku.

Posłuchaj

Bruksela - spodziewana wstępna zgoda krajów UE na przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą (Beata Płomecka/IAR) 0:58
+
Dodaj do playlisty

Pakiet obejmuje też wsparcie dla rolników z pięciu krajów w wysokości 100 milionów euro, z czego Polska ma otrzymać 40 milionów euro, ale warunkiem jest rezygnacja z krajowych zakazów importu.

Czytaj także:

iar/Beata Płomecka/as

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej