Sprawa nadmiernego importu z Ukrainy. Wiceszef KE opublikował szczegóły porozumienia. "Musieliśmy działać"
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej potwierdził porozumienie z pięcioma krajami, w tym z Polską, w sprawie rozwiązania problemu nadmiernego importu z Ukrainy. "Musieliśmy działać, by odpowiedzieć na obawy rolników zarówno w unijnych krajach jak i na Ukrainie" - napisał na Twitterze Valdis Dombrovskis.
2023-04-28, 21:41
Opublikował też szczegóły porozumienia. Zakazem importu będą objęte cztery produkty - pszenica, kukurydza, rzepak i słonecznik. Z tej listy wykreślony został olej słonecznikowy, choć informował o nim kilka dni wcześniej minister rolnictwa Robert Telus i potwierdzał komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Olej słonecznikowy nie znalazł się na liście
Jeden z unijnych urzędników powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że dziś dzwonił w tej sprawie do Komisji premier Ukrainy i ostatecznie olej słonecznikowy nie znalazł się na liście. - Dla Polski nie jest to jednak problem - dodał jeden z urzędników.
Komisja rozpocznie natomiast dochodzenie w sprawie nadmiernego importu oleju słonecznikowego i jeśli wyniki potwierdzą zakłócenia na rynkach, wtedy wprowadzone zostaną kwoty przywozowe i cła. To samo dotyczy innych artykułów o których dużym imporcie informowała Komisję piątka krajów. Chodzi między innymi o jaja, drób, czy produkty mleczne.
Porozumienie przewiduje także pakiet wsparcia finansowego dla rolników w wysokości 100 milionów euro, z czego Polska otrzyma najwięcej - 40 milionów euro. Będzie możliwość zwiększenia tej kwoty o 200 procent dofinansowaniem z krajowego budżetu.
REKLAMA
Porozumienie skomentowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Napisała na Twitterze, że "zabezpiecza ono zarówno zdolności eksportowe Ukrainy, by nadal mogła żywić świat, jak i źródła dochodów europejskich rolników".
- Napływ żywności z Ukrainy. Bochenek: liczymy na wsparcie finansowe i prawne od KE
- Import żywności z Ukrainy do krajów UE. Jest porozumienie pięciu państw z KE
- Porozumienie z KE w sprawie importu żywności z Ukrainy. Wiemy, kiedy może zapaść decyzja
ZOBACZ TAKŻE: minister Robert Telus w Programie 1 Polskiego Radia
IAR/Beata Płomecka/jb
REKLAMA
REKLAMA