Rośnie liczba migrantów w Niemczech. Chadecka opozycja chce większej kontroli granic
W Niemczech opozycyjne ugrupowanie CDU/CSU wzywa do zwiększenia kontroli na granicach w związku z rosnącą falą nielegalnych migrantów. Żądanie to dotyczy szczególnie granicy niemiecko-austriackiej - poinformował w niedzielę portal dziennika "Die Welt". Politycy wskazują też, że "odpowiednio chroniona" powinna być także zewnętrzna granica UE.
2023-04-30, 22:45
- Jeśli rząd federalny nie podejmie zdecydowanych środków zaradczych, w tym roku zarejestrujemy znacznie powyżej 300 tys. wniosków o azyl. A to, że minister spraw wewnętrznych [Nancy Faeser - red.] w tak kryzysowej sytuacji rozszerza kontrole graniczne tylko na granicę z Austrią jest całkowicie nieadekwatne - stwierdził Thorsten Frei, szef grupy parlamentarnej CDU w Bundestagu. Deputowany opowiedział się ponadto za rozszerzeniem kontroli na granice z Czechami oraz ze Szwajcarią.
Niemiecka policja odnotowuje obecnie więcej nielegalnych wjazdów na granicy z Polską - pod koniec marca było ich 4013, a na granicy z Austrią 3674 - potwierdzili przedstawiciele rządu RFN w odpowiedzi na interpelację parlamentarną chadeckiego rzecznika ds. polityki wewnętrznej Alexandra Throma.
- Rozszerzenie kontroli granicznych na Austrię było słuszne. Ale rząd nie potrafi podać żadnego dobrego powodu, aby nie zrobić tego samego na granicy z Polską, z której w ostatnich miesiącach było więcej nielegalnych wjazdów. Chodzi też o przeciwdziałanie instrumentalizacji migracji przez Rosję - wyjaśnił.
Jak podkreślił, nie powinno dziać się tak, że "każdy, kto już bezskutecznie ubiegał się o azyl w jednym kraju UE, nie powinien po prostu jechać do kolejnego kraju i tam próbować szczęścia ponownie". Dlatego też, jego zdaniem, Niemcy potrzebują możliwości "przeprowadzania stacjonarnych kontroli na granicach", których problem głównie dotyczy.
REKLAMA
Rośnie liczba migrantów w Niemczech
Jak przypomniał "Welt", obecnie wiele miast i powiatów z trudem może zapewnić mieszkania, a także pracowników socjalnych w obliczu ponad 25 tys. nowych osób przyjeżdżających do Niemiec każdego miesiąca i ubiegających się o azyl.
"Rząd federalny nie podjął jeszcze żadnych skutecznych działań w celu ograniczenia tego napływu" - podkreślił "Welt". Zauważył przy tym, że "istnieją możliwości", aby uniemożliwić większości migrantów przedostawanie się do Niemiec z innych krajów UE. Rząd nie chce "ograniczać zachęty, które sprawiają, że Niemcy są preferowanym celem podróży". Dodatkowo nie działa system deportacji pozwalający na odsyłanie osób, których wnioski o azyl zostały odrzucone; w 2022 roku było ich mniej niż 5 tys.
"Trzecia opcja to kontrolowanie wjazdów. Dlatego funkcjonariusze straży granicznej starają się zapobiegać próbom nieuprawnionego wjazdu" - dodał portal.
Aktualnie jedynie na granicy między Bawarią a Austrią działają stacjonarne punkty kontroli granicznej. "Kontrole w Bawarii, które niedawno przedłużono o kolejne pół roku, są skuteczne: według federalnego MSW w 2022 roku odrzucono 14 675 wniosków o azyl. Na wszystkich pozostałych granicach lądowych łącznie było ich tylko 4467" - przypomniał "Welt".
REKLAMA
- Motocyklowy gang Putina wyruszył do Berlina. Dlaczego prokremlowska grupa jedzie do stolicy Niemiec?
- Rosja zdestabilizuje Europę? Włoski senator przestrzega przed falą migracji
ng/PAP
REKLAMA