Demontaż pomnika "wdzięczności Armii Czerwonej" w Głubczycach. W wydarzeniu weźmie udział prezes IPN

W Głubczycach, w województwie opolskim, o godz. 8.30 zdemontowany zostanie sowiecki obiekt propagandowy - pomnik "wdzięczności Armii Czerwonej". W wydarzeniu weźmie udział między innymi prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.

2023-05-05, 03:27

Demontaż pomnika "wdzięczności Armii Czerwonej" w Głubczycach. W wydarzeniu weźmie udział prezes IPN
Monument dedykowany Armii Czerwonej zostanie usunięty 5 maja w godzinach porannych. Foto: BUWiM IPN/ ipn.gov.pl

Pomnik w Głubczycach został wzniesiony w 1945 roku i upamiętnia 676 żołnierzy Armii Czerwonej 1 Frontu Ukraińskiego, którzy w marcu 1945 roku polegli w walkach o miasto.

Usuwanie symboliki totalitarnej

Rzecznik prasowy IPN Rafał Leśkiewicz wyjaśnia, że demontaż pomnika w Głubczycach to element realizacji ustawy z 2016 roku o usuwaniu symboliki totalitarnej z przestrzeni publicznej. Rzecznik Instytutu przypomina, że "prezes IPN w marcu 2022 roku zaapelował do samorządów o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli wciąż upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm".

W miejscu usuniętego pomnika "wdzięczności Armii Czerwonej", zostanie ustawiony, po uzgodnieniu w władzami, miasta pomnik honorujący polskiego bohatera lub przypominający o ważnym dla Polski wydarzeniu.

Rafał Leśkiewicz tłumaczy, że demontaż sowieckiego pomnika w Głubczycach, jak i wcześniej usunięte z innych miejscowości, jest również reakcją na wykorzystywanie przez rosyjską armię, sowieckiej symboliki podczas agresji na Ukrainę.

REKLAMA

Symbole komunizmu

Rafał Leśkiewicz podkreśla, że działania Instytutu Pamięci Narodowej dotyczą tylko symboli komunistycznego zniewolenia.

- Nie podlegają usunięciu jakiekolwiek sowieckie obiekty propagandowe, niezależnie od ich formy, które znajdują się na cmentarzach. Obszar cmentarzy jest wyłączony spod działania ustawy dekomunizacyjnej, cmentarz jest miejscem uświęconym i otoczony jest należytym szacunkiem, wobec tego, żadne obiekty znajdujące się na terenie cmentarzy żołnierzy sowieckich czy niemieckich nie będą demontowane - wyjaśnia rzecznik IPN.

Na podstawie dokumentacji Polskiego Czerwonego Krzyża ustalono, że w 1952 roku przeprowadzono w Głubczycach całościowe ekshumacje szczątków czerwonoarmistów i na terenie Głubczyc nie pozostawiono żadnych miejsc pochówku żołnierzy Armii Czerwonej.

Według szacunków IPN w Polsce znajduje się jeszcze około 30 obiektów, które sławią Armię Czerwoną.

REKLAMA

Posłuchaj

Rzecznik prasowy IPN Rafał Leśkiewicz wyjaśnia, że usunięcie pomnika w Głubczycach to element realizacji ustawy z 2016 roku (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

dz/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej