"Reżim Łukaszenki zaangażowany w deportację ukraińskich dzieci". Szokujący raport białoruskiej organizacji

Reżim białoruski zaangażowany jest w nielegalne deportacje i reedukację ukraińskich dzieci - wynika z raportu organizacji National Anti-Crisis Management, który udostępniono PAP. Dokument prezentował w Brukseli członek białoruskiej opozycji Paweł Łatuszka.

2023-05-09, 14:26

"Reżim Łukaszenki zaangażowany w deportację ukraińskich dzieci". Szokujący raport białoruskiej organizacji
Raport: reżim białoruski zaangażowany jest w nielegalne deportacje i reedukację ukraińskich dzieci. Foto: PAP/Abaca

Organizacja ustaliła, że ukraińskie dzieci, w tym sieroty, były przywożone do tzw. obozów wypoczynkowych i sanatoriów na terytorium Białorusi z okupowanych przez Rosję regionów Ukrainy.

"Przymusowe wywożenie i deportacje ukraińskich dzieci do Rosji lub na terytorium kontrolowane przez Rosję jest dobrze udokumentowane. Według naukowców z Yale School of Public Health’s Humanitarian Research Lab rosyjskie władze obsługują ogromną sieć co najmniej 43 obozów i innych instytucji zlokalizowanych w Rosji i na okupowanym Krymie. Reklamowane są jako wesołe kolonie dla dzieci dotkniętych skutkami trwającej wojny. W obozach dzieci poddawane są prorosyjskiej "reedukacji" i rusyfikacji. Podczas gdy wielu rodziców początkowo wyrażało zgodę na pobyt swoich dzieci w jednym z obozów, powrót dzieci był często opóźniany lub zawieszany na wiele miesięcy. W wielu przypadkach dodatkowo wywierano presję na rodziców, aby posyłali swoje dzieci na kolonie. Udokumentowane są również przypadki umieszczania ukraińskich dzieci w rosyjskich rodzinach zastępczych lub oddawania ich do adopcji" - czytamy w raporcie. 

Czytaj także:

"Czarna lista"

Ponad 70 osób liczy proponowana "czarna lista" z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie, która jest dołączona do jedenastego pakietu sankcji wobec Rosji - donosiła w poniedziałek (08.05) brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.

Wśród wpisanych na listę są 23 osoby odpowiedzialne za porywania ukraińskich dzieci, wywożenie ich w głąb Rosji i tam przymusowe adopcje. Znaleźli się na niej przedstawiciele władz rosyjskich regionów, między innymi Kraju Stawropolskiego, obwodów kałuskiego, biełgorodzkiego, woroneskiego oraz Tatarstanu i Czeczenii.

REKLAMA

Także przedstawiciele fundacji odpowiadającej za przymusowe wywożenie dzieci z okupowanego Donbasu, czy współpracownicy rosyjskiej komisarz praw dzieci Marii Lwowej-Biełowej, którą Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oskarżył o zbrodnie wojenne i wydał nakaz jej aresztowania.

Szacuje się, że Rosjanie wywieźli nielegalnie z Ukrainy ponad 16 tysięcy dzieci. W tej sprawie Polska współpracuje z Komisją Europejską i wkrótce mają być ogłoszone szczegóły wspólnej inicjatywy. Eksperci z Polski mają między innymi pomagać w identyfikowaniu porwanych dzieci, którym Rosjanie zmieniają nazwiska czy dane metrykalne.

Zobacz także:

ZOBACZ: "Rosja jest strategicznym wrogiem". Marcin Przydacz komentuje wypowiedź Miedwiediewa o Polsce

PAP, IAR,pkur

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej