Firma NuScale chce wspierać zielone inwestycje w Polsce. To partner KGHM przy budowie modułowej elektrowni jądrowej

Przedstawiciele firmy NuScale, będącej partnerem w projekcie budowy modułowej elektrowni jądrowej, deklarują, że jest ona gotowa uczestniczyć w procesie transformacji energetycznej Polski - poinformował KGHM.

2023-05-15, 19:52

Firma NuScale chce wspierać zielone inwestycje w Polsce. To partner KGHM przy budowie modułowej elektrowni jądrowej
Przedstawiciele firmy NuScale - amerykańskiego partnera KGHM w projekcie budowy modułowej elektrowni jądrowej - zadeklarowali wsparcie dla zielonych inwestycji oraz nawiązanie kontaktów z uczelniami wyższymi - poinformował KGHM. . Foto: twitter/KGHM

"Amerykański partner KGHM Polska Miedź w projekcie budowy małej, modułowej elektrowni jądrowej (SMR), firma NuScale jest gotowa uczestniczyć w procesie transformacji energetycznej Polski. Przedstawiciele firmy deklarują wsparcie dla zielonych inwestycji oraz nawiązanie kontaktów z uczelniami wyższymi" - poinformował KGHM.

Nowoczesne podejście do transformacji

Spółka podała, że przedstawiciele NuScale odbędą spotkania z najwyższą kadrą zarządzającą KGHM, a takze zaplanowane są również rozmowy w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

- Jesteśmy w gronie firm z nowoczesnym podejściem do transformacji i rozwiązań proklimatycznych. Przyjęliśmy ambitną politykę klimatyczną, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej przez KGHM do 2050 roku. Do tego potrzebujemy wyzwań i projektów rozwojowych, jak budowa małej, modułowej elektrowni jądrowej. Krok po kroku realizujemy nasze założenia - poinformował prezes KGHM Polska Miedź Tomasz Zdzikot.

Dodał także, że SMR-y będą w przyszłości gwarancją stabilności działania miedziowej spółki. Podkreślił, że transformacja energetyczna firmy w kierunku źródeł odnawialnych i reaktorów jądrowych, będzie też istotnym elementem całego polskiego miksu energetycznego.

REKLAMA

Bezpieczeństwo energetyczne

"John Hopkins, prezes NuScale mówił, że bezpieczeństwo energetycznie stało się niezwykle istotne, w związku z sytuacją w centralnej i wschodniej Europie. Dodał, że zmiany klimatyczne i tematy dotyczące transformacji energetycznej wychodzą na pierwszy plan" - stwierdzono w komunikacie KGHM.

Przypomniano w nim, że s 2022 roku KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC (dostawcą technologii jądrowej) umowę o prace wstępne stanowiącą pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej Grupy KGHM. W kwietniu miedziowy gigant złożył w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce.

Czytaj także:

NuScale jako pierwszy i do tej pory jedyny dostawca technologii SMR otrzymał certyfikację dla modułu o mocy 50 MW od Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego (NRC). W styczniu br. NuScale wystąpił do NRC z wnioskiem o certyfikację modułu o mocy 77MW, którą ma otrzymać w 2024 r.

REKLAMA

KGHM/PAP/PR24/akg 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej