Reaktor dla KGHM. Spółka złożyła wniosek
KGHM złożył w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla projektu budowy małej modułowej elektrowni jądrowej (SMR) w Polsce.
2023-04-14, 16:00
Decyzja zasadnicza to pierwsza decyzja w systemie pozwoleń administracyjnych dla inwestycji w obiekty energetyki jądrowej w Polsce, o jaką może ubiegać się inwestor. Uzyskanie decyzji zasadniczej stanowi wyraz poparcia państwa dla realizacji danego przedsięwzięcia oraz uprawnia do ubiegania się o uzyskanie szeregu kolejnych decyzji administracyjnych takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna czy zezwolenie na budowę - wskazano w komunikacie wydanym w piątek przez KGHM.
Zaznaczono, że do czasu zakończenia procedury administracyjnej KGHM nie udziela informacji o przebiegu postępowania i szczegółach wniosku.
Resort aktywów państwowych będzie wspierał KGHM
Podkreślono, że zaangażowanie spółek skarbu państwa w transformację energetyczną wspiera wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
-Energia jądrowa jest energią czystą, tanią, bezpieczną i zapewni Polsce dalszy rozwój. Zaangażowanie polskich firm w zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju pozwoli nam skutecznie budować silne państwo. Dziękuję, że KGHM bardzo mocno się zaangażował w ten proces - powiedział cytowany w komunikacie Jacek Sasin.
KGHM potrzebuje dużo energii do produkcji
Prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Tomasz Zdzikot przypomniał, że KGHM to jedna z największych polskich firm i jednocześnie jeden z największych w kraju odbiorców energii.
- Dlatego też oczywiste jest nasze zaangażowanie w projekty energetyczne, wśród których pierwszoplanowe znaczenie ma projekt jądrowy. To przedsięwzięcie, które będzie w przyszłości gwarancją stabilności naszego działania. Biorąc zaś pod uwagę skalę zapotrzebowania KGHM, transformacja energetyczna firmy w kierunku źródeł odnawialnych i reaktorów jądrowych, będzie też istotnym elementem całego polskiego miksu energetycznego- powiedział prezes Zdzikot.
"Dla miedziowego giganta kluczowe są też inwestycje, które przyczyniają się do transformacji energetycznej. KGHM dąży do dywersyfikacji źródeł energii, w tym aktywnie wykorzystując źródła odnawialne. Do 2030 roku 50 proc. energii elektrycznej zużywanej przez KGHM będzie pochodziło z własnych źródeł, w tym z OZE. Już teraz kopalnia Sierra Gorda w Chile jest w 100 proc. zasilana energią z odnawialnych źródeł" - dodano w komunikacie.
REKLAMA
Atom dla KGHM
KGHM jest zaangażowany w rozwój energetyki jądrowej w Polsce tj. budowy małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). W 2022 roku KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC (dostawcą technologii jądrowej) umowę o prace wstępne stanowiącą pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej Grupy KGHM.
Grupa Kapitałowa KGHM Polska Miedź jest producentem miedzi i srebra rafinowanego. Spółka prowadzi działalność poszukiwawczo-wydobywczą oraz hutniczą. Firma posiada aktywa na trzech kontynentach. Skupia się na wydobyciu rud, produkcji miedzi i innych metali nieżelaznych. Kontrolowane przez KGHM światowe zasoby rudy miedzi to 40 milionów ton. Skarb Państwa ma 31,79 proc. akcji firmy.
PR24/PAP/sw
REKLAMA