Wspólne zakupy gazowe UE. Pierwszy przetarg zakończył się sukcesem
Pierwszy w historii Unii przetarg na wspólne zakupy gazu zakończył się powodzeniem, następny Komisja Europejska zorganizuje za miesiąc. O szczegółach brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
2023-05-18, 19:10
Międzynarodowi dostawcy zaoferowali więcej błękitnego paliwa niż były zapotrzebowania odbiorców z Unii i państw Europejskiej Wspólnoty Energetycznej. Wspólna prośba była o ponad 11,5 miliarda metrów sześciennych gazu, dostawcy zaoferowali ponad 13 miliardów metrów sześciennych.
"Niezwykły sukces"
- To nic innego jak niezwykły sukces. To pokazuje, że słusznie postąpiliśmy, łącząc nasze zapotrzebowanie, wykorzystując zbiorową siłę i współpracując, aby zapełnić nasze magazyny gazu na następną zimę - podkreślił wiceszef Komisji Europejskiej Marosz Szefczowicz.
W przetargu wzięło udział 25 firm. To byli tylko rzetelni dostawcy, a zatem wykluczeni byli ci z Rosji lub oferujący rosyjski gaz. Przepisy dotyczące wspólnych zakupów gazu unijne kraje uzgodniły pod koniec ubiegłego roku. Na wniosek Polski ustalono, że wspólne zakupy będą dobrowolne.
Posłuchaj
- Znaczny wzrost dostaw gazu z Unii Europejskiej. URE podał najnowsze dane
- Orlen podwaja wydobycie gazu. "Jesteśmy w stanie sprzedać każdą wyprodukowaną ilość"
IAR/Beata Płomecka/nt
REKLAMA