Polska Agencja Żeglugi Powietrznej odpowiada na medialne zarzuty. Chodzi o system "antydronowy"

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej informacjami dotyczącymi systemów "antydronowych" oraz działań Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w tym zakresie Agencja opublikowała specjalne oświadczenie. Zaznacza, że publikowane informacje "są przedstawiane w sposób nierzetelny".

2023-05-24, 11:20

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej odpowiada na medialne zarzuty. Chodzi o system "antydronowy"
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wystosowała oświadczenie. Foto: PAŻP, pansa.pl

W ostatnich dniach portal TVN opublikował artykuł, w którym zawarł fragmenty dokumentów, które według autorów miały bezsprzecznie świadczyć o nienależytej ochronie polskiego nieba i winie, jaką ponosić ma Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Realizacja misji

- Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz jej pracownicy są stale zaangażowani w realizację misji, którą jest zapewnienie ciągłej, bezpiecznej i płynnej żeglugi powietrznej. Dzięki wysiłkom wykwalifikowanej, skoncentrowanej na bezpieczeństwie kadry, Agencja tę misję konsekwentnie realizuje - pisze w odpowiedzi PAŻP, przywołując później konkrety.

Jak podała TVN, a po niej informację powielały inne media, m.in. Gazeta Wyborcza, wojsko na początku ubiegłego roku miało zwrócić się z prośbą do PAŻP o zakup elementów systemu, który chroniłby lotniska przez dronami

"Kierując się interesem bezpieczeństwa powietrznego Rzeczypospolitej Polskiej, proszę o rozważenie możliwości podjęcia wspólnych działań, mających na celu organizację cywilno-wojskowego zarządzania ruchem lotniczym bezzałogowych statków powietrznych (BSP)" — brzmi dokument z 20 stycznia 2022 r., opublikowany przez TVN24.

REKLAMA

Jak skomentowano, takie wspólne działania się nie udały ponieważ wcześniej udaremniono plan zakupu przez PAŻP radarów z wolnej ręki (co miało być możliwe na mocy przepisów covidowych), a potem zrezygnowano z ogłoszenia przetargu.

"Fragmentaryczna publikacja"

W odpowiedzi na takie zarzuty specjalny komunikat opublikowała sama Agencja.

"W zakresie opublikowanego w ramach doniesień medialnych pisma skierowanego do PAŻP przez Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych zwrócić należy uwagę, że pismo to nie dotyczyło zagadnień, z którymi jest łączone w przestrzeni medialnej. Pismo to zostało opublikowane fragmentarycznie przypuszczalnie z tego powodu, że gdyby przedstawiony został cały jego kontekst, nie wywołałby zamierzonego wrażenia na odbiorcy" - czytamy w dokumencie.

Podkreślono, że niezbędne jest wyjaśnienie, że "wspomniane pismo dotyczy koordynacji i wykorzystania zdolności systemu PansaUTM umożliwiających koordynację legalnych (zgłoszonych, zarejestrowanych) lotów dronów. Działanie te były i są realizowane przez PAŻP".

REKLAMA

Jak wskazano, pismo nie dotyczy zakupu systemów "antydronowych", radarów, ani tym bardziej infrastruktury technicznej przeznaczonej do "strącania" dronów czy ich przechwytywania lub unieszkodliwiania w inny sposób. "Zwrócić należy uwagę, że obecnie dla takich działań nie ma podstawy prawnej dla PAŻP" - podkreśliła Agencja.

Sprawa zamówienia publicznego

"Uchylone postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w obszarze dronowym nie dotyczyło działań związanych z zabezpieczeniem »antydronowym«, tylko komponentu do współpracy z systemem PansaUTM, ale nie wpłynęło na kontynuację w PAŻP działań w zakresie rozwoju systemu, które w dalszym ciągu są konsekwentnie realizowane" - zaznaczono.

Dodano, że Agencja, po wybuchu wojny w Ukrainie, prowadziła działania wspomagające inne podmioty w zakresie poszukiwania określonych rozwiązań w zakresie ruchu nielegalnego (niezarejestrowanego, niezgłoszonego) dronów, lecz nie publikuje i nie komentuje tych działań. Wskazano, że Agencja kontynuuje te działania we współpracy z odpowiednimi organami Państwa.

System PansaUTM a nie zakup radarów

PAŻP wyjaśniła, że uchylone postępowanie dotyczyło systemów umożliwiających lokalizację i identyfikację legalnych (czyli zgłoszonych i zarejestrowanych) bezzałogowych statków powietrznych w celu realizacji jednego z komponentów U-Space.

REKLAMA

"Zwracamy jednocześnie uwagę na fakt, że przekazywanie informacji w sposób, który powoduje przemieszanie kwestii przeciwdziałania nielegalnemu (niezgłoszonemu, niezarejestrowanemu) ruchowi dronów z działaniami związanymi z zarządzaniem legalnym (zgłoszonym, zarejestrowanym) ruchem dronów, z wykorzystaniem szczątkowej – pozyskanej bezprawnie – dokumentacji, jest działaniem wysoce szkodliwym. Jednocześnie, budowanie tego typu narracji w oparciu o informacje niezweryfikowane Agencja uważa za działanie nierzetelne, wprowadzające w błąd opinię publiczną i tworzące klimat paniki, który wpisuje się w działania godzące w interesy Agencji oraz szeroko pojętego lotnictwa" - czytamy w oświadczeniu.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zastrzegła, że "w przypadku rozprzestrzeniania nieprawdziwych, godzących w dobre imię Agencji informacji w przestrzeni publicznej", podejmie dalsze kroki mające na celu ochronę swoich interesów.

Czytaj także:

pg,PAZP,TVN,TVP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej