Lotnisko Warszawa-Radom oficjalnie otwarte. Ta inwestycja ma duże znaczenie dla Mazowsza

W czwartek przed południem oficjalnie zainaugurowano działalność lotniska Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 Roku. Wieczorem wyląduje tam pierwszy samolot pasażerski; będzie to lot z Paryża. Następnego dnia samolot LOT-u zabierze pasażerów do stolicy Francji.

2023-04-27, 10:30

Lotnisko Warszawa-Radom oficjalnie otwarte. Ta inwestycja ma duże znaczenie dla Mazowsza
Lotnisko Radom.Foto: Aleksander Pszoniak/IAR

Lotnisko w Radomiu ma dość interesującą historię, którą można podzielić na kilka etapów.

Jego początki sięgają lat 30. XX wieku, kiedy to powstała tu Szkoła Podchorążych Lotnictwa. W tym czasie teren lotniska był użytkowany przez wojska polskie, a lotnisko służyło do szkolenia pilotów i personelu latającego. W czasie II wojny światowej niemieckie władze okupacyjne przejęły lotnisko i rozbudowały je, tworząc tam duży kompleks lotniczy.

Po wojnie przeszło w ręce polskie i nadal służyło do szkolenia pilotów i personelu latającego. W 1950 roku powstała tu Wyższa Szkoła Oficerska Lotnictwa, a w latach 70. i 80. XX wieku lotnisko było jednym z najważniejszych ośrodków szkoleniowych w Polsce.

W latach 90. XX wieku zaczęło tracić na znaczeniu, a w 2000 roku zostało przekazane w ręce samorządu województwa mazowieckiego. W kolejnych latach było wykorzystywane głównie do lotów sportowych i szkoleniowych, a także do przewozu pasażerów przez kilka niewielkich linii lotniczych.

REKLAMA

W 2014 roku przeszło gruntowną modernizację, w wyniku której zostały zbudowane nowe budynki terminala pasażerskiego oraz wieża kontrolna. Port lotniczy w Radomiu rozpoczął działalność w maju 2014 r. Przez krótki czas loty z tego miasta odbywały się m.in. do Rygi, Berlina, Wrocławia i Lwowa. Było to jedyne lotnisko użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie ponad 100 mln zł. Po ogłoszeniu przez sąd w 2018 r. upadłości miejskiej spółki Port Lotniczy Radom, lotnisko kupiły Polskie Porty Lotnicze (PPL) i wybudowały je prawie od nowa. Inwestycja kosztowała ok. 800 mln zł.

Wybudowany niemalże od podstaw port lotniczy szczyci się m.in. nowoczesnym terminalem o powierzchni 30 tys. m. kw. W budynku oprócz stanowisk check-in czy kontroli bezpieczeństwa, znajdzie się duża i komfortowa strefa komercyjna z restauracjami, kawiarniami, sklepami duty free, pokojami opieki nad dziećmi i placami zabaw. Według PPL terminal będzie mógł na początku działalności lotniska przyjąć ok. 1 mln pasażerów w ciągu roku, a docelowo nawet ponad 3 mln osób rocznie.

Powody inwestycji

Koszt budowy lotniska w Radomiu był jednym z elementów projektu modernizacji i rozbudowy infrastruktury lotniska, który był finansowany ze środków Unii Europejskiej, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Województwa Mazowieckiego.

Jednym z celów inwestycji było stworzenie na lotnisku w Radomiu nowoczesnej infrastruktury, która pozwoliłaby na wprowadzenie na nim regularnych połączeń lotniczych oraz przyciągnięcie nowych przewoźników i pasażerów. W wyniku modernizacji lotniska w Radomiu powstała infrastruktura, która spełnia standardy europejskie i pozwala na obsługę pasażerów z wykorzystaniem najnowszych technologii.

REKLAMA

Warto zaznaczyć, że koszt budowy lotniska w Radomiu był kwestionowany przez niektóre osoby i instytucje, które podnosiły, że inwestycja ta była zbyt kosztowna w stosunku do rzeczywistych potrzeb i możliwości regionu.

Znaczenie dla regionu

Lotnisko w Radomiu ma duże znaczenie dla województwa mazowieckiego ze względu na jego położenie geograficzne oraz rozwijającą się infrastrukturę. Lotnisko znajduje się we wschodniej części Polski, co pozwala na łatwe i szybkie połączenia z innymi regionami kraju oraz krajami Europy.

Wprowadzenie na lotnisko w Radomiu regularnych połączeń lotniczych pozwoli na poprawienie dostępności regionu dla turystów i biznesmenów, a także na przyciągnięcie nowych inwestycji i firm, które chcą korzystać z nowoczesnej infrastruktury lotniczej.

Ponadto, lotnisko może przyczynić się do rozwoju turystyki, przemysłu i usług w regionie, co może przynieść korzyści gospodarcze dla całego województwa mazowieckiego.

REKLAMA

Port lotniczy może również pełnić rolę lotniska zapasowego dla lotniska Chopina w Warszawie, co jest szczególnie istotne w przypadku sytuacji kryzysowych lub awarii na głównym lotnisku w stolicy. Ma też ma być portem komplementarnym dla Okęcia, ponieważ - jak wielokrotnie podkreślały władze PPL - przepustowość warszawskiego portu jest na wyczerpaniu.

Znaczenie militarne

Lotnisko w Radomiu ma znaczenie militarne dla Polski ze względu na swoje położenie i rozwijającą się infrastrukturę. W przeszłości, było wykorzystywane przez polskie wojska lotnicze jako baza szkoleniowa dla pilotów i personelu naziemnego.

Na terenie lotniska znajdują się m.in. hale hangarowe, rampy lotnicze oraz zaplecze techniczne, co umożliwia przeprowadzenie szkoleń oraz przechowywanie i obsługę różnego rodzaju sprzętu lotniczego.

Lotnisko w Radomiu może również pełnić rolę zapasowej bazy dla polskiego lotnictwa wojskowego, co jest szczególnie istotne w przypadku sytuacji kryzysowych lub konfliktów zbrojnych.

REKLAMA

Ponadto, lotnisko w Radomiu jest co roku organizatorem Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW, które są jednym z największych i najważniejszych wydarzeń lotniczych w Europie. Pokazy te są okazją do prezentacji nowych technologii lotniczych i sprzętu, a także do wymiany doświadczeń między różnymi państwami i siłami powietrznymi.

Wszystkie te czynniki wskazują, że lotnisko w Radomiu ma duże znaczenie militarne dla Polski i jest istotnym elementem krajowej infrastruktury obronnej.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadziła Justyna Golonko. 

Posłuchaj

Kazimierz Wojtera, prezes spółki Polskie Porty Lotnicze komentuje otwarcie lotniska w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) 5:57
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej