75. rocznica zamordowania Witolda Pileckiego. Cela, w której spędził ostatnie dni życia, udostępniona zwiedzającym
W przededniu 75. rocznicy zamordowania Witolda Pileckiego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL udostępniono do zwiedzania celę, w której rotmistrz spędził ostatnie dni życia. Córka Zofia Pilecka-Optułowicz przekazała muzeum książkę "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza a Kempis, którą jej ojciec przed śmiercią przekazał swojej żonie.
2023-05-24, 18:48
Jak zaznaczyła Zofia Pilecka-Optułowicz, to najdroższa pamiątka po ojcu. - Przekazał nie list, tylko tę książeczkę "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza a Kempis i powiedział: czytaj codziennie sama i czytaj codziennie dzieciom, obojętnie w jakim miejscu otworzysz tę książeczkę, to ci da siłę do przetrwania trudnych czasów - wspominała.
Cela Witolda Pileckiego
Dla zwiedzających udostępniona została także cela Witolda Pileckiego. Jak powiedział Polskiemu Radiu dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Filip Musiał, został przywrócony jej wygląd z lat 40. i 50. - Są to te ściany, których rotmistrz Pilecki dotykał, ściany, w które pukał drewnianą łyżką, by porozumieć się z więźniami cel przyległych do jego celi - zapewnił.
Dodał, że pomieszczenie była kilkukrotnie przemalowane i po kolejnych remontach nie zachowały się ślady, które być może pozostawiał rotmistrz czy inni więźniowie. - Mamy odkryte na ścianach takie wżery, które mogą sugerować, że jeśli były w tej celi napisy, to były one w sposób interwencyjny niszczone, taka jest robocza hipoteza - mówił dyrektor muzeum.
REKLAMA
Zaznaczył, że napisy na murze mogły się znajdować na przykład w pobliżu toalety, miejscu niewidocznym dla strażników, jednak ta ściana została poddana bardzo głębokim ingerencjom.
Swoją celę rotmistrz Witold Pilecki opuścił 25 maja 1948 roku, gdy komuniści wyprowadzili go na egzekucję.
W czwartek pod hasłem "Polska ponad życie" w Muzeum odbędą się uroczystości związane z 75. rocznicą śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. O 19.45 celebrowana będzie msza święta, po niej odbędzie się koncert, a o 21.30, w godzinie i miejscu egzekucji Witolda Pileckiego, zostaną złożone kwiaty.
Posłuchaj
Zobacz także:
dz/IAR
REKLAMA
REKLAMA