Ustawa o aplikacji mObywatel trafi do podpisu prezydenta. Zrównuje elektroniczne dokumenty z tradycyjnymi

Poprawki Senatu do ustawy o aplikacji mObywatel zostały rozpatrzone przez Sejm, który przyjął projekt. Celem ustawy jest zrównanie zawartych w aplikacji dokumentów z dokumentami tradycyjnymi. Teraz regulacja trafi do prezydenta.

2023-05-26, 19:50

Ustawa o aplikacji mObywatel trafi do podpisu prezydenta. Zrównuje elektroniczne dokumenty z tradycyjnymi
Zgodnie z ustawą dokumenty elektroniczne w aplikacji mObywatel będą miały taką samą wartość, co dokumenty tradycyjne. Foto: gov.pl

Ustawę o aplikacji mObywatel posłowie uchwalili na posiedzeniu 9 marca. 30 marca Senat zaproponował do niej szereg poprawek, które w piątek rozpatrzył Sejm.

Poprawki Senatu - część przyjęta, część odrzucona

Posłowie przyjęli legislacyjne i redakcyjne propozycje Senatu, a także m.in. przepisy, zgodnie z którymi w mObywatelu dostępne będą legitymacje poselskie i senatorskie oraz karty rowerowe.

Niektóre senackie poprawki zostały przez Sejm odrzucone, w tym ta skreślająca przepis dotyczący powoływania do ministerstwa sekretarzy stanu. Obecnie drugi i kolejny w resorcie wiceminister w tej randze musi być jednocześnie pełnomocnikiem rządu. Podtrzymany przez Sejm przepis zniesie ten wymóg, przy czym został też uchwalony w nowelizacji ustawy o służbie cywilnej.

Aplikacja mObywatel równa z dokumentami tradycyjnymi

Ustawa o mObywatelu pozwoli na posługiwanie się w kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi. Jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty. Obecnie respektowanie mObywatela jest zależne od porozumień pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów a daną instytucją.

REKLAMA

Regulacja umożliwi też jednostkom samorządu terytorialnego i innym podmiotom na udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, np. karty mieszkańca miasta, czy też kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego, czy innych.

W ramach mObywatela dostępne będą usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np. wydanie dokumentów, wniosków, czy uiszczanie opłat skarbowych.

W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport.

Aplikację mObywatel pobrano już 9,5 mln razy

Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.

REKLAMA

Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 roku. O wprowadzenie okresu przejściowego, który pozwoliłby na wprowadzenie odpowiednich procedur i narzędzi, apelowały instytucje finansowe.

Do tej pory zanotowano 9,5 mln pobrań aplikacji mObywatel. Jak informował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, wraz z ustawą w życie wejdzie mObywatel 2.0. Stanie się to na przełomie czerwca i lipca. Aplikacja zyska nowe funkcje, a także nowy i bardziej przyjazny wygląd.

Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

ZOBACZ TAKŻE: minister cyfryzacji Janusz Cieszyński w Programie 1 Polskiego Radia

Czytaj również:

IAR/PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej