Odpowiedzialność Niemiec za skutki II wojny światowej. MSZ: sprawa wzbudza emocje

W opublikowanym w niedzielę oświadczeniu Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdza, że sprawa niemieckiej odpowiedzialności za skutki II wojny światowej wzbudza w Niemczech emocje i jest obecna w tamtejszym dyskursie publicznym. Kwestia ta poruszana jest przez frakcję partii Lewica w Bundestagu nie tylko w kontekście Polski.

2023-05-28, 22:06

Odpowiedzialność Niemiec za skutki II wojny światowej. MSZ: sprawa wzbudza emocje
Ruiny Warszawy. Foto: Żdżarski Wacław / Narodowe Archiwum Cyfrowe

MSZ przypomina, że parlamentarzyści tego ugrupowania w przeszłości składali w tej sprawie interpelacje. W roku 2019 złożyli też projekt uchwały, w której domagali się uznania przez Niemcy greckich żądań reparacyjnych.

Natomiast w marcu tego roku przedłożyli interpelacje dotyczące pojednania rządu federalnego i władz Namibii, w których zwracają uwagę, że wspólne oświadczenie rządów Niemiec i Namibii, parafowane w maju 2021 roku w Berlinie, wzbudziło w części namibijskiego społeczeństwa duże kontrowersje i nie uzyskało jeszcze formalnej zgody rządu Namibii.

Kwestia reparacji nie jest zamknięta

Posłowie Bundestagu nie zgadzają się z opinią rządu Niemiec dotyczącą zamknięcia kwestii odszkodowań i reparacji w relacjach z Włochami, Grecją i Polską. Autorzy interpelacji podkreślają, że ta kwestia w żadnym wypadku nie została zakończona i przypominają, że jest ona podnoszona ze strony Grecji i ofiar narodowego socjalizmu.

W interpelacji przytaczana jest opinia służb prawnych Bundestagu, poddająca w wątpliwość interpretację zakładającą, że Grecja zrezygnowała z roszczeń reparacyjnych.

REKLAMA

Posłowie niemieckiej Lewicy uważają za uzasadnione niezwłoczne wypłacenie przez rząd federalny zarządzonego przez sąd w Liwadii odszkodowania dla ofiar masakry w Distomo, jak również rozpoczęcie negocjacji z Grecją w sprawie otwartych kwestii reparacyjnych.

Czytaj więcej:

IAR/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej