Zmiany w ochronie zbiorów polskich za granicą. Rada Ministrów przyjęła projekt

30 milionów złotych rocznie na ochronę i konserwację zbiorów Biblioteki Polskiej w Paryżu i Muzeum Polskiego w Rapperswilu, a w przyszłości także zbiorów w innych krajach - to przyjęty przez Radę Ministrów projekt zmian w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Przewiduje on m.in. stworzenie instytucji kultury, które zajmą się ochroną, zabezpieczeniem i konserwacją zbiorów, które znalazły się poza granicami Polski.

2023-05-30, 15:26

Zmiany w ochronie zbiorów polskich za granicą. Rada Ministrów przyjęła projekt
Zmiany w ochronie i konserwacji zbiorów polskich za granicą. Foto: dimakig/Shutterstock

Jak napisano w komunikacie, instytucje kultury, utworzone przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, będą mogły realizować zadania przy pomocy jednostek, które mają siedzibę i prowadzą działalność kulturalną poza granicami kraju. Mają one zajmować się także działalnością edukacyjną i promocją kultury polskiej.

Zmiany w ochronie i konserwacji zbiorów polskich za granicą

W zbiorach Biblioteki Polskiej w Paryżu znajdują się m.in. rękopisy Adama Mickiewicza, cenne pamiątki związane z Fryderykiem Chopinem czy pierwsze wydania "O obrotach ciał niebieskich" Mikołaja Kopernika.

Muzeum Polskie w Rapperswilu w Szwajcarii jest w posiadaniu obrazów m.in. Józefa Chełmońskiego, Józefa Brandta czy Leona Wyczółkowskiego. Znajduje się tam także bogata kolekcja starodruków oraz archiwum, które dokumentuje polską obecność w Szwajcarii i historię polskiej emigracji.

Czytaj także:

Zobacz także: wiceminister kultury Jarosław Sellin w Programie 1 Polskiego Radia

ng/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej