Transformacja energetyczna. Wiceminister klimatu o trendach i bezpieczeństwie Polski

- Elektryfikacja gospodarki będzie postępować w obszarach zasilanych przez węgiel, ropę naftową. Te trendy są nie do zatrzymania, szczególnie w transporcie - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Poinformował, że w maju generacja energii ze źródeł węglowych spadła do 60 procent.

2023-06-01, 12:50

Transformacja energetyczna. Wiceminister klimatu o trendach i bezpieczeństwie Polski
Wiceminister klimatu: budujemy zrównoważony miks energetyczny. Foto: Shutterstock/TTstudio

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska podczas XX konferencji Nafta i Gaz powiedział, że przekształcenia z jakimi mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku, czyli połącznie PKN Orlen z Grupą Lotos i PGNiG doprowadziło do tego, że "ta spółka stanowi o bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju".

Sprzedaż Rafinerii Gdańskiej

Podkreślił, że sprzedaż 30 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej saudyjskiemu koncernowi Saudi Aramco, która nadal jest częścią Grupy PKN Orlen, "gwarantuje bezpieczeństwo realizacji wielu procesów gospodarczych". Ocenił, że "umowy handlowe zabezpieczają przed dowolnością sprzedaży tych udziałów".

- Jesteśmy w procesie transformacji energetycznej. Paliwa kopalne będą tracić na znaczeniu, w to miejsce będą wchodziły odnawialne źródła energii, zeroemisyjne i energetyka jądrowa. Budujemy zrównoważony miks energetyczny odporny na wahania na rynkach światowych i zapewniający dostawy energii po akceptowalnych cenach - powiedział Zyska. Dodał, że "w ciągu 3,5 roku przyłączyliśmy ponad 15,2 GW mocy zainstalowanej OZE w różnych technologiach, głównie fotowoltaice".

Elektryfikacja gospodarki

- Będzie następować elektryfikacja gospodarki w obszarach zasilanych przez węgiel i ropę naftową. Te trendy są nie do zatrzymania, szczególnie w transporcie - ocenił Zyska. Dodał, że w maju generacja energii z węgla w miksie energetycznym spadła do 60 proc.

REKLAMA

Przyznał, że trzeba zmierzyć z wyzwaniami dotyczącymi niestabilności OZE. Podkreślił znaczenie magazynów energii także tych wielkoskalowych, elektrowni szczytowo - pompowych i kawernowych magazynów energii.

Poinformował, że wzrost produkcji energii z farm wiatrowych do 6 GW mocy zainstalowanej będzie podstawą do produkcji zielonego wodoru i amoniaku.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej