"Jego życie napełnione było Bożym Miłosierdziem". Biskup Sławomir Oder o bł. Stefanie W. Frelichowskim
Biskup Sławomir Oder powiedział, że życie błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego napełnione było Bożym Miłosierdziem. Duchowny wygłosił homilię w czasie Mszy Świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Eucharystia była głównym punktem 16. Święta Dziękczynienia.
2023-06-04, 16:20
Biskup Oder, który był postulatorem procesu beatyfikacyjnego Stefana Wincentego Frelichowskiego powiedział, że życie błogosławionego stało się naczyniem napełnionym Bożym miłosierdziem, które rozlewało się obficie na wszystkich, na których patrzył z miłością i wdzięcznością.
"Miłości nauczył się w domu rodzinnym"
Duchowny podkreślił, że Stefan Wincenty Frelichowski miłości bliźniego nauczył się w domu rodzinnym. - Był tam zwyczaj, że w dniu imienin któregoś z jej członków dzieci roznosiły po domach biednych rodzin kosze z bułkami. Miłość, której się uczył w rodzinie, była bardzo konkretna. Realizował ją i urzeczywistniał od najmłodszych lat, służąc Bogu przy ołtarzu i ludziom, wierny wartościom, które pokochał, w służbie harcerskiej - przypominał hierarcha.
Posłuchaj
Po wybuchu II wojny światowej ksiądz Stefan Wincenty Frelichowski został aresztowany przez Gestapo i osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau. - Stefan Frelichowski na rzeczywistość obozową patrzył tak, jak święci na wzór Maryi. Przywracał współwięźniom poczucie godności - dodał ordynariusz gliwicki.
Jak mówił, w obozie błogosławiony uświadamiał współwięźniom, że nikt nie jest tak biedny, by nie móc ofiarować czegoś innym i że w każdej okoliczności można czynić dobro. - Nie tracił okazji, aby Bogu za wszystko dziękować, czyniąc dla innych dar z samego siebie. Świat, który go otaczał był miejscem, gdzie można i trzeba było wybierać zawsze większą miłość. A kiedy inni mu mówili, aby się oszczędzał, bo Polska w przyszłości będzie potrzebowała takich kapłanów jak on - on mówił, on nie jest kapłanem na jutro, on jest kapłanem na dziś, na tu i teraz. I tego Chrystus od niego żądał - wyjaśniał biskup Oder.
REKLAMA
Posłuchaj
Święto Dziękczynienia
Obchody Święta Dziękczynienia zwieńczy wieczorem oratorium ku czci założyciela księży Marianów świętego Stanisława Papczyńskiego. Dzieło, które powstało z okazji 350. rocznicy założenia zgromadzenia, skomponował Paweł Bębenek, a w koncercie w formie Nieszporów weźmie udział ponad 120 artystów. Świętu towarzyszy również miasteczko dla rodzin z dziećmi. Patronem medialnym uroczystości jest Polskie Radio.
- Czy druh Wicek jest wzorem dla współczesnej młodzieży?
- Świątynia Opatrzności Bożej. Wotum wypełnione po dwustu latach [POSŁUCHAJ]
IAR/jb
REKLAMA