Więcej kobiet w polskim lotnictwie. PLL LOT dołączył do programu IATA

2023-06-05, 14:10

Więcej kobiet w polskim lotnictwie. PLL LOT dołączył do programu IATA
-W 2022 roku licencję pilota liniowego w Polsce uzyskało 111 mężczyzn i tylko 8 kobiet. . Foto: Shutterstock/TheHighestQualityImages

Polskie Linie Lotnicze LOT przystąpiły dziś do programu IATA 25by2025, którego celem jest zwiększenie aktywności zawodowej kobiet we wszystkich obszarach lotnictwa.

Formalne przystąpienie do tej inicjatywy miało miejsce podczas dorocznej konferencji IATA w Stambule.

Polityka zatrudnienia w PLL LOT

Przyjęte przez PLL LOT zobowiązanie jest usankcjonowaniem równościowej polityki zatrudnienia, stosowanej przez narodowego przewoźnika od wielu lat. Co najmniej 25 procent kobiet albo zwiększenie udziału kobiet o 25 procent w poszczególnych specjalizacjach - taki cel stawiają przed sobą uczestnicy zainicjowanego przez IATA, czyli międzynarodowe zrzeszenie przewoźników powietrznych, programu IATA 25by2025. Obok PLL LOT sygnatariuszami projektu są 174 firmy z branży lotniczej z całego świata.

Przedstawiciele polskiego przewoźnika zapewniają, że Polskie Linie Lotnicze LOT od lat prowadziły politykę zatrudnienia otwartą na zrównoważenie płci i różnorodność.  

Kobiety tworzą połowę zarządu i stanowią większość całego zespołu przewoźnika. Z kobiet w pełni składa się Dział Wsparcia Załóg i Administracji, a w 84 procent Biuro Zarządzania Personelem Pokładowym. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia w niektórych stereotypowo "męskich" działach czy obszarach działalności linii: Biuro Operacji Technicznych to tylko 3 procent kobiet, a w Biurze Koordynacji Technicznej kobiety stanowią 22 procent.

REKLAMA

Równowagę płci i różnorodność w firmie to wyższy wzrost przychodów

- W 2022 roku licencję pilota liniowego uzyskało 111 mężczyzn i tylko 8 kobiet. Mam nadzieję, że przystąpienie LOT do inicjatywy 25by2025 pomoże zmienić te statystyki na bardziej zrównoważone - tłumaczy Katarzyna Lewandowska, Prezes Zarządu PLL LOT. - Najwyższy czas na zmianę stereotypów i sposobów myślenia o niektórych zawodach lotniczych jako typowo męskich. Zapraszamy panie do kokpitów naszych samolotów, ale także m.in. do roli mechaników czy inżynierów lotniczych. - dodaje Katarzyna Piskorz, Członek Zarządu ds. Korporacyjnych. 

Czytaj także:

Badania dowodzą, że firmy dbające o równowagę płci i różnorodność osiągają wyższy wzrost przychodów, bowiem w zróżnicowanym środowisku pracy powstaje więcej nowych pomysłów, wzrasta poziom kreatywności i innowacyjności.

Aleksander Pszoniak/PR24/akg

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej