24h Le Mans: Inter Europol Competition najlepszy w kategorii LMP2. Zobacz reakcję polskiego zespołu [WIDEO]

2023-06-12, 08:35

24h Le Mans: Inter Europol Competition najlepszy w kategorii LMP2. Zobacz reakcję polskiego zespołu [WIDEO]
Polski zespół Inter Europol Competition z kierowcą Jakubem Śmiechowskim w składzie wygrał w kategorii LMP2 tegoroczny 24-godzinny wyścig Le Mans. Foto: Joao Filipe/imago sport/Forum

Polski zespół Inter Europol Competition z kierowcą Jakubem Śmiechowskim w składzie wygrał w kategorii LMP2 tegoroczny 24-godzinny wyścig Le Mans. Zobacz reakcję polskiej ekipy.

Polski zespół Inter Europol Competition z Jakubem Śmiechowskim w składzie wygrał w kategorii LMP2 tegoroczną 91. edycję 24-godzinnego wyścigu Le Mans. Drugie miejsce wywalczył belgijski team WRT, którego kierowcą jest Robert Kubica. W klasyfikacji generalnej triumfował zespół Ferrari Afcorse.

W Inter Europol Competition kierowcami byli Śmiechowski, Szwajcar Fabio Scherer i Hiszpan Albert Costa. W teamie WRT obok Kubicy jechali Szwajcar Louis Deletraz oraz urodzony w Angoli Portugalczyk Rui Andrade.

W końcówce wyścigu, na 75 minut przed metą, za kierownicami usiedli Scherer i Deletraz, który zmienił Kubicę. Deletraz narzucił bardzo szybkie tempo i strata WRT wynosząca 26 sekund, gdy przejmował od Polaka samochód, szybko zmalała do 10-12 s.

Na finiszu Scherer miał poważny problem, w jego samochodzie doszło do awarii radia, informacje dotyczące sytuacji na torze team mógł mu przekazywać wyłącznie przy pomocy tablic graficznych. Pomimo tego Szwajcar zachował szybkie tempo jazdy i prowadzenie utrzymał do mety.

Na podium po raz pierwszy w 100-letniej historii Le Mans stanęło dwóch Polaków, Inter Europol Competition jest również pierwszym polskim zespołem, który zwyciężył w tej prestiżowej imprezie.

W teamie Europol nie brakowało problemów, gdy tuż po rozpoczęciu wyścigu inny samochód przejechał Schererowi po stopie. Obawiano się, że Szwajcar nie będzie mógł prowadzić pojazdu. Szwajcar jednak pomimo bólu nie wycofał się z rywalizacji i to właśnie on doprowadził team do mety.

Zespoły z Polakami w składzie były w tym roku w Le Mans bardzo dokładnie obserwowane przez sędziów. Jak nigdy wcześniej. Team Kubicy został ukarany 10 sekundami za kolizję, gdy samochód prowadził Andrade.

Ekipa Śmiechowskiego także otrzymała karę. Jak napisano w komunikacie organizatora za... wyprzedzenie samochodu bezpieczeństwa. Doszło do tego jakoby w sobotę wieczorem, karę wyznaczono dopiero na dwie godziny przed metą. Takiej opieszałości w pracy jury w Le Mans w tym roku nie obserwowano w stosunku do innych ekip.

24-godzinny Le Mans to najstarszy wyścig długodystansowy na świecie, którego historia sięga 1923 roku. Rywalizacja odbywa się na Circuit de la Sarthe, którego pętla wiedzie po torze zamkniętym oraz drogach publicznych.


Klasyfikacja generalna - hypercars:
1. Ferrari 342 okrążenia
2. Toyota Gazoo Racing strata 1.21,793
3. Cadillac Racing 2.18,917
4. Cadillac Racing 2 okr.
5. Ferrari 5 okr.
6. Glickenhaus Racing 7 okr.

Kategoria LMP2:

1. Inter Europol Competition 328 okr. (10. miejsce w kl. generalnej)
2. Orlen Team WRT strata 21,015
3. Duqueine Team 45,230
4. Alpine 1.18,346
5. WRT 1.33,824
6. IDEC Sport 1.59,757

Czytaj też:

JK/PAP/Twitter

Polecane

Wróć do strony głównej