Belgia i Francja interweniują w sprawie wysokich cen żywności. Paryż posunął się nawet do szantażu
Niedawno francuski rząd zawarł porozumienia z największymi producentami żywności w celu ograniczenia podwyżek cen. Rząd zagroził im, że jeśli się do tego nie zastosują, ujawni ich nazwy. W konsekwencji 75 z nich m.in. Coca-Cola, L'Oreal, Mondelez i Nestle, zobowiązały się do obniżenia cen setek produktów.
2023-06-19, 09:22
Podobne plany są w sąsiedniej Belgii. Tamtejszy minister gospodarki Pierre-Yves Dermagne powiedział, że rząd planuje podobną interwencję w jego kraju.
Holandia ma inne zasady
- Holandia nie zamierza iść w ślady Belgii i Francji i nie będzie interweniować w sprawie wysokich cen artykułów spożywczych w supermarketach - poinformował w niedzielę portal NU, cytując rozmowę z holenderską minister gospodarki Micky Adriaansens.
- W tej chwili nie zamierzam zawierać odrębnych umów z firmami spożywczymi w sprawie obniżki cen – powiedziała holenderska minister gospodarki - Rozumiem, że ludzie są zaniepokojeni, ale w Holandii mamy inne zasady.
Minister powiedziała portalowi NU, że w Niderlandach urząd ds. konsumentów i rynków (ACM) może interweniować, jeśli firmy zbyt gwałtownie podniosą ceny. Dodała także, iż rząd pomaga obywatelom poprzez podwyższenie pensji minimalnej oraz wprowadzając maksymalny pułap cen energii.
- Wiceminister rolnictwa: stale rośnie eksport polskiej żywności, która w UE jest uważana za produkt klasy premium
- Kontrole transportu żywności. Szef ITD: chcemy chronić polskich producentów przed nieuczciwą konkurencją
PolskieRadio24.pl/ IAR / PAP/ mib
REKLAMA