Spotkanie szefów MSZ Polski i Rwandy. Rozmowy dotyczyły m.in. współpracy gospodarczej

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał w Warszawie ze swoim rwandyjskim odpowiednikiem Vincentem Birutą. Jest on gościem honorowym dorocznego spotkania ambasadorów. Podpisano umowę dotyczącą szkolenia personelu dyplomatycznego.

2023-06-19, 13:41

Spotkanie szefów MSZ Polski i Rwandy. Rozmowy dotyczyły m.in. współpracy gospodarczej
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał w Warszawie ze swoim rwandyjskim odpowiednikiem Vincentem Birutą. Foto: PAP/Rafał Guz

Oba kraje potępiły rosyjską agresję na Ukrainę. Rozmawiano też o kwestiach gospodarczych. - Zwłaszcza możliwości dalszej intensyfikacji współpracy w zakresie produkcji rolnej, energetyki, przemysłu maszynowego, w tym transportu, maszyn rolniczych i urządzeń dla przemysłu spożywczego oraz budownictwa i branży teleinformatycznej - zaznaczył Zbigniew Rau.

Minister wskazał, że Polska staje się atrakcyjnym miejscem dla studentów z Rwandy. W tym roku w Polsce studiować będzie 500 Rwandyjczyków.

Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia o eksport ukraińskiego zboża do Afryki przez Morze Czarne, minister spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej Rwandy Vincent Biruta stwierdził, że sytuacja uległa poprawie: - Po porozumieniu zawartym przez Rosję i Ukrainę sytuacja jest trochę lepsza, ale musimy w Afryce wyciągnąć wnioski z tego kryzysu i inwestować więcej w agrokulturę i produkcję nawozów, ponieważ mamy przecież ziemię, wodę oraz minerały, potrzebne do tego - odpowiedział minister Biruta.

Eksport zbóż

W lipcu zeszłego rok uzgodniono pod auspicjami Turcji i ONZ porozumienie, na mocy którego umożliwiony został z powrotem eksport zbóż przez Morze Czarne. Umowa miała pozwolić złagodzić globalny kryzys żywnościowy. Minister Rau powiedział, że porozumienie zbożowe nieco złagodziło sytuację, jednak nadal jest "daleka od zadowalającej i stabilnej".

REKLAMA

Dane Rady Europejskiej wskazują, że do maja dzięki czarnomorskiej inicjatywie zbożowej wyeksportowano ponad 30 mln ton zboża i produktów spożywczych. Od 22 lipca 2022 roku z trzech ukraińskich portów wypłynęło ponad 1 080 statków pełnych zboża i innych produktów spożywczych. Chodzi o porty w Czarnomorsku, Odessie i Piwdennem (Jużnem).

Od rozpoczęcia inicjatywy zbożowej w sierpniu 2022 r. ponad 625 000 ton pszenicy wypłynęło z ukraińskich portów do Etiopii, Jemenu, Afganistanu, Sudanu, Somalii, Kenii i Dżibuti.

Uczestnicy konferencji spotkają się dziś m.in. z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezydentem Andrzejem Dudą. Narada Ambasadorów potrwa do piątku.

Posłuchaj

Rozmawiano też o kwestiach gospodarczych - mówił minister Rau (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

dz/IAR


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej