"Czyste powietrze" przynosi efekty. Mirowski: coraz mniej dni z przekroczeniami limitów emisji

2023-06-20, 16:13

"Czyste powietrze" przynosi efekty. Mirowski: coraz mniej dni z przekroczeniami limitów emisji
Paweł Mirowski. Foto: Polskie Radio

- Jakość powietrza w Polsce systematycznie się poprawia. Można z całą stanowczością stwierdzić, że jest ono coraz lepsze. Patrząc z roku na rok na to, przez ile dni w roku występują przekroczenia emisji zanieczyszczeń, to jest ich coraz mniej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski opowiedział w Polskim Radiu 24 o działaniach instytucji. - Z punktu widzenia NFOŚiG, czyli tej instytucji, która wraz z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tworzy mechanizm finansowania zadań związanych z ochroną środowiska, wszystko jest dobrze - podkreślił.

Jak wyjaśnił, "instytucje sprawnie realizują programy i przeznaczają na nie ogromne środki finansowe, by Polacy mogli się odnaleźć w szeroko rozumianej transformacji energetyki".

- Osoby indywidualne z jednej strony mają oczywiście w różnych aktach prawnych pewne uwarunkowania, do których muszą dążyć. Natomiast my wykazujemy instrumenty finansowe, które pozwalają Polakom skorzystać z dofinansowania i przygotować się do tych wymogów, które różne przepisy - czy to prawa miejscowego, czy wyższe akty prawne - nakazują realizować - wskazał.

Program "Czyste powietrze"

Zapytany z kolei o program "Czyste powietrze", gość audycji podkreślił, że jakość powietrza w Polsce systematycznie się poprawia. - Można z całą stanowczością stwierdzić, że to powietrze jest coraz lepsze - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że obecnie trwa okres letni i zjawisko smogu jest dla nas mniej odczuwalne. - Natomiast patrząc z roku na rok na to, przez ile dni w roku występują przekroczenia emisji zanieczyszczeń, to jest ich coraz mniej - powiedział Paweł Mirowski.

Jak dodał, wpływ na to mają m.in. programy realizowane przez NFOŚiGW, w tym właśnie "Czyste powietrze". Wskazał, że skorzystało z niego już 625 tys. osób.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Paweł Mirowski o działaniach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 17:38
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Paweł Mirowski (zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW)

Data emisji: 19.06.2023 r.

Godzina emisji: 15.10

ng/PR24

Polecane

Wróć do strony głównej