Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął aukcję na 5G. Wstępne oferty można składać do 8 sierpnia

- Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłasza 22 czerwca rozpoczęcie aukcji na pasmo "C" (3400-3800 MHz) - jedno z pasm pionierskich sieci 5G - z ceną wywoławczą na poziomie 450 mln zł za 1 rezerwację - powiedział prezes UKE Jacek Oko.

2023-06-22, 11:00

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął aukcję na 5G. Wstępne oferty można składać do 8 sierpnia
Nowe zasady mogą oznaczać, że niektóre chińskie komponenty, które zostały już zainstalowane w niemieckiej sieci 5G, będą musiały zostać wymienione. Foto: Shutterstock

- Do 8 sierpnia potrwa składanie ofert wstępnych, następnie w ciągu 21 dni potrwa I etap z oceną formalną, kolejne 24 dni to aukcje próbne i dalsze 15 dni to właściwa licytacja i ostatecznie 30 dni potrwa postępowanie rezerwacyjne. Celujemy w ok. 150 dni procesu, żeby z końcem listopada uruchomić realizację obowiązań aukcyjnych - powiedział Oko podczas konferencji prasowej.

Jak wskazał, zobowiązania ilościowe obejmują co najmniej 3 800 stacji bazowych w ciągu 48 miesięcy, co najmniej 400 stacji w gminach 10-20 tys. mieszkańców, co najmniej 700 stacji w gminach 20-50 tys. mieszkańców, co najmniej 300 stacji w gminach 50-80 tys. mieszkańców.

Poinformował, że w stosunku do zaprezentowanych przez urząd w grudniu 2022 roku, zobowiązania operatorów w zakresie przepustowości zostały zmniejszone z 100 Mb/s. z 95 Mb/s. Urząd planuje w czwartek o godz. 12.00 publikację dokumentów aukcyjnych.

- Przewidzieliśmy 5 lat na usunięcie sprzętu od producenta uznanego za dostawcę wysokiego ryzyka - podkreślił prezes. - Mamy wewnętrzne analizy, są wskazania zagrożenia. (...) Nie widzę zagrożenia dla tego procesu - dodał, pytany o ryzyko zaskarżenia aukcji.

REKLAMA

Wystartują wszyscy operatorzy

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński powiedział na konferencji prasowej, że spodziewa się startu wszystkich operatorów w aukcji, ale "ale to jest ich suwerenna decyzja".

- W mojej ocenie, zgłoszą się wszyscy operatorzy, ale oczywiście to ich suwerenna decyzja. Nie robimy tej aukcji, aby zarobić, ale aby udostępnić operatorom - w zasadzie ich klientów - dostęp do technologii. Prezes UKE, pomimo zmiany wartości pieniądza w czasie, nie zmienił ceny i postawił na cele dostępowe. Koszt fiskalny nie jest dla nas priorytetem. W odróżnieniu od poprzedników nie potrzebujemy jednorazowych strzałów żeby ratować budżet - powiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Cieszyński poinformował, że celem ogłoszenia aukcji 5G jest poprawa dostępu Polaków do sieci komórkowej, a nie cel fiskalny. Wpływy z aukcji mogą stanowić bowiem tylko 0,3 proc. wpływów budżetu państwa.

Czytaj także:

PAP/ISBnews/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej