Pakt migracyjny. Anna Zalewska: nieprawdą jest, że możemy się nie zgodzić na przymusową relokację

2023-06-22, 16:35

Pakt migracyjny. Anna Zalewska: nieprawdą jest, że możemy się nie zgodzić na przymusową relokację
Migranci na wyspie Lanzarote, Wyspy Kanaryjskiej, Hiszpania 20.06.2023 r.Foto: PAP/EPA/Adriel Perdomo

- Nieprawdą jest, że możemy się nie zgodzić na przymusową relokację migrantów. Mówi się nam, że będziemy mogli zwrócić się do Komisji Europejskiej z ewentualną prośbą, żebyśmy mogli zostać z tego wymogu zwolnieni, ponieważ np. mamy w kraju gości, 1,5 mln Ukraińców. To będzie możliwe dopiero w sytuacji, kiedy zgodzimy się najpierw na przymusową relokację - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł PiS.

Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE przyjęli 8 czerwca stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Stanowisko to będzie podstawą negocjacji prezydencji Rady z Parlamentem Europejskim. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego.

Pakt migracyjny. "Referendum jest konieczne"

Anna Zalewska komentowała spór o celowość przeprowadzania referendum ws. relokacji nielegalnych migrantów. - Referendum jest konieczne, rząd musi mieć siłę Polaków, żeby podejmować bardzo trudne decyzje, dlatego, że po raz kolejny Unia Europejska obchodzi traktaty - zaznaczyła i zwróciła uwagę, że decyzja o relokacji migrantów nie będzie zależała bezpośrednio od polskich władz.

- Bardzo niebezpiecznie gra tu dezinformacją opozycja i niektóre media - dodała.

- Proszę zobaczyć, w jaki sposób funkcjonuje UE, która w zależności od potrzeby politycznej, bo nie sprawiedliwości czy odpowiedzialności za losy Europejczyków, podejmuje decyzje i może powiedzieć, że nie widzi takiego powodu (być się zgodzić na decyzję władz Polski - red.). Pojawia się zapis o 20 tys. euro kary za nieprzyjęcie migranta, nie mówmy tu o "odpowiedzialnej solidarności", jak chciałaby Unia Europejska, to jest kara za nieprzyjęcie nielegalnego migranta, natomiast w przypadku uchodźców wojennych w Polsce mamy "łaskawość UE" i otrzymaliśmy 200 euro na każdą osobę - przypominała poseł.

Posłuchaj

Anna Zalewska o referendum ws. relokacji migrantów w UE (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 19:40
+
Dodaj do playlisty

 Zobacz także:

Sejm przyjął uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów, która zobowiązuje rząd do stanowczego sprzeciwu wobec takich praktyk Unii Europejskiej. Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył w Sejmie, że kwestia relokacji migrantów w Unii Europejskiej musi być przedmiotem referendum.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Paweł Zieliński

Gość: Anna Zalewska

Data emisji: 22.06.2023

Godzina emisji: 15.07

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej