"Zwiększyliśmy środki na inwestycje i zatrudnienie specjalistów". Minister Czarnek podsumował rok szkolny
- Był to bardzo dobry i spokojny rok szkolny, za który dziękuję. W tym roku radykalnie zwiększyliśmy środki na inwestycje w oświacie i zatrudnienie specjalistów o 20 tys., na które wydajemy tylko w tym budżecie ponad 2 miliardy złotych – powiedział minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.
2023-06-23, 08:19
Szef resortu w rozmowie z PAP.PL podsumował mijający rok szkolny i podkreślił, że był to "bardzo dobry i spokojny rok". - To był rok, w którym radykalnie zwiększyliśmy środki na inwestycje w oświacie, zatrudnienie specjalistów w szkołach o 20 tys., czyli niemal 100 proc. etatów, na które wydajemy tylko w tym budżecie państwa ponad 2 miliardy złotych. Chodzi o pedagogów specjalnych czy logopedów – powiedział.
Przypomniał, że rok 2022/2023 był rokiem, w którym 350 tys. pierwszoklasistów ze szkół ponadpodstawowych uczyło się historii najnowszej i przeprowadzone zostały pierwsze matury w nowym systemie.
- To był też rok szkolny, w którym zmieniliśmy już nieco edukację dla bezpieczeństwa i włączyliśmy elementy teorii oraz praktyki dotyczącej użycia broni palnej. Chcemy wracać do tych elementów, które są niezwykle ważne z punktu widzenia każdego obywatela, a wojna na Ukrainie pokazuje, że zawsze to niebezpieczeństwo może wystąpić – wyjaśnił.
- Jednym słowem to był bardzo udany rok szkolny, za który dziękuję wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom, dyrektorom szkół, kuratorom oświaty i organom prowadzącym, którzy realizowali wielką misję edukacji dzieci i młodzieży – zaznaczył.
REKLAMA
Zapytany o wyzwania na nowy rok szkolny, odpowiedział, że to m.in. rozwój przedmiotu biznes i zarządzanie, który za cztery lata będzie już na maturze jako przedmiot rozszerzony. - Wyzwaniem jest też dalsza reforma systemu edukacji i spowodowanie, żeby nauczyciel miał lepsze warunki pracy i płacy, był bardziej dla ucznia, mniej dla biurokracji – podsumował szef MEiN.
"Budujemy szkołę przyszłości"
"Budujemy szkołę przyszłości już dziś. Oprócz rekordowych nakładów na rozbudowę infrastruktury kontynuujemy największą w historii inwestycję w edukację" – napisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w liście z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/2023.
"Rok szkolny 2022/2023 był dla polskiej oświaty czasem szczególnym. Nie tylko ze względu na istotne zmiany systemowe, ale także z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika" – napisał szef MEiN.
Dodał, że niebywała wiedza, ciekawość, pasja, odwaga, kreatywność i pracowitość – pozwoliły temu genialnemu astronomowi przekroczyć granice niemożliwego.
"Wiekopomne dzieło autora teorii heliocentrycznej i przyświecające mu ideały, a przede wszystkim budząca szacunek wszechstronność zainteresowań oraz osiągnięć naukowych, są dla nas inspiracją do tworzenia polskim uczniom odpowiednich warunków do wzmacniania tkwiącego w nich ogromnego potencjału" – podkreślił Czarnek.
REKLAMA
"Dlatego też budujemy szkołę przyszłości już dziś. Oprócz rekordowych nakładów na rozbudowę infrastruktury kontynuujemy największą w historii inwestycję w edukację. Dzięki programowi Laboratoria Przyszłości mogliśmy wyposażyć wszystkie polskie szkoły w nowoczesny sprzęt do prowadzenia atrakcyjnych zajęć dydaktycznych. W mniejszych miejscowościach w całej Polsce otwieramy kolejne Małe Centra Nauki SOWA. Stawiamy na kształcenie kompetencji przyszłości takich, jak współpraca, krytyczne myślenie, kreatywność czy komunikacja. Promujemy naukę programowania i robotyki, wyrównujemy dostęp do nowoczesnych technologii. Trwa renesans rozwoju kształcenia umiejętności praktycznych także tych zawodowych, branżowych" – wskazał minister.
Zobacz także:
- Kongres "Nauka dla Społeczeństwa". Czarnek: polska nauka ma ogromny potencjał i nie ma kompleksów
- MEiN: każdy uczeń do 18. roku życia podlega obowiązkowi nauki i ma zapewnione miejsce w szkole
Zapowiedział, że wkrótce w całej Polsce powstanie 120 branżowych centrów umiejętności, łączących szkoły, przedstawicieli branż i uczelni, by skutecznie odpowiadać na potrzeby rynku pracy przyszłości, jak również teraźniejszości.
"Wprowadzamy innowacyjny przedmiot biznes i zarządzanie, by umożliwić uczniom swobodne poruszanie się oraz wykorzystanie w świecie ekonomii czy marketingu przedsiębiorczości i kreatywności, które charakteryzują polską młodzież. Jestem przekonany, że realizowane przez nas przedsięwzięcia to doskonały sposób na rozwijanie u uczniów kompetencji kluczowych dla funkcjonowania w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości" – dodał szef MEiN.
Zastrzegł jednocześnie, że współczesna szkoła nie może się jednak obyć bez solidnej podstawy, jaką jest znajomość tradycji i historii naszego kraju.
REKLAMA
dn/PAP
REKLAMA