Ile amerykańskie firmy zainwestowały w Polsce? Jest nowy raport
Wartość amerykańskich inwestycji w Polsce to 26,1 mld dol., co przekłada się na 327 tys. miejsc pracy - podano w raporcie Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce i Szkoły Głównej Handlowej. Ponad 50 proc. inwestycji dotyczy przemysłu, a najwięcej miejsc pracy tworzą firmy związane z usługami. W naszym kraju działa 1576 przedsiębiorstw należących do inwestorów amerykańskich.
2023-06-29, 10:56
Jak poinformowano w opublikowanym w środę raporcie Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zatytułowanym: "Firmy Amerykańskie w Polsce. Kapitał dla rozwoju i bezpieczeństwa", wartość inwestycji amerykańskich w Polsce na koniec 2021 r. wynosiła 26,1 mld dol., a wartość ich aktywów szacuje się na blisko 59 mld dol.
Według raportu wartość inwestycji amerykańskich firm w Polsce odpowiada 4,1 proc. polskiego PKB.
"Firmy amerykańskie inwestują na świecie dwukrotnie więcej w usługach niż w produkcji przemysłowej, ale w Polsce gros ich inwestycji (48 proc.) znajduje się w przemyśle" - wskazano w analizie.
Największe aktywa inwestorów z USA są w przemyśle i dotyczą firm z branży motoryzacyjnej i lotniczej. "Choć obecnie większość najnowszych inwestycji jest związana z sektorem usług, prawie połowę kapitału amerykańskiego w Polsce zainwestowano dotychczas w przemyśle (48 proc.)" - podkreślono.
REKLAMA
Jakie branże dominują w amerykańskich inwestycjach?
Najwięcej miejsc pracy tworzą firmy związane z usługami - łącznie z handlem, w sektorze usług zatrudnionych jest 57 proc. osób pracujących w firmach amerykańskich w Polsce.
Najwięcej jest firm amerykańskich związanych z oprogramowaniem (137); wiele jest firm doradczych i związanych z zarządzaniem (92), a także podmiotów działających w obszarze wynajmu i zarządzania nieruchomościami (69) oraz przedsiębiorstw związanych z usługami budowlanymi (68).
"Prawie 80 proc. inwestycji firm amerykańskich w Polsce zlokalizowanych jest w regionie centralnym, południowym i południowo-zachodnim. Znacznie mniej skoncentrowane jest zatrudnienie, bo tylko jedna trzecia miejsc pracy znajduje się w województwie mazowieckim, a drugie tyle - w województwach wielkopolskim, małopolskim i dolnośląskim" - wynika z analizy SGH.
Coraz więcej dużych firm inwestuje nad Wisłą
W raporcie podkreślono, że w latach 2018-2021 nastąpiła zmiana struktury wielkości działających w Polsce firm z udziałem kapitału amerykańskiego - spadł odsetek firm mikro, wzrósł zaś udział pozostałych grup. Najwięcej, bo aż o 5 punktów procentowych zwiększył się od 2018 r. udział firm średnich w ogólnej liczbie firm amerykańskich zarejestrowanych w Polsce.
Jak zwrócił uwagę ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski, cytowany w raporcie, firmy zrzeszone w AmCham "reinwestują w Polsce, otwierają nowe obiekty i sukcesywnie rozwijają swoją działalność". Jak podkreślił, USA w Polsce są największym inwestorem spoza Unii Europejskiej, "a w szczególności największym zagranicznym inwestorem w kategorii usług dla biznesu".
REKLAMA
Jak inwestycje wpływają na zatrudnienie?
W raporcie zaznaczono, że co czwarte miejsce pracy z istniejących obecnie 327 tys. powstało po 2018 r. "Mimo spadku inwestycji w 2021 r. w porównaniu z rokiem poprzednim i zaledwie 7 proc. zmianie od 2018 r. zatrudnienie w firmach z udziałem kapitału amerykańskiego wzrosło aż o 23 proc., osiągając na koniec 2021 r. ponad 327 tys. osób".
W analizie wskazano, że firmy amerykańskie są drugą co do wielkości, po inwestorach niemieckich, grupą przedsiębiorstw zagranicznych w naszym kraju, a ich kapitał wynosi 12 proc. kapitału zagranicznego ulokowanego w Polsce.
Autorzy raportu podkreślili, że Polska jest ważnym miejscem na mapie lokalizacji biznesu amerykańskiego w Europie Środkowej i Wschodniej. "W niektórych branżach Polska przejęła wszystkie projekty inwestycyjne amerykańskich inwestorów lokalizowane w tej części Europy (np. produkcja żywności, produkcja metali)" - wyjaśniono w raporcie.
Polska włączona do łańcucha dostaw do USA
"Nasze firmy i polscy partnerzy zwiększają swoją obecność w globalnych operacjach i łańcuchach dostaw, przez co tworzą prawdziwy polski hub wzrostu" - ocenił prezes Rady Dyrektorów AmCham w Polsce Tony Housh. Dodał, że "wpływ stworzonych miejsc pracy istniejących na bazie umów o pracę na polską gospodarkę jest znaczący". "Nie tylko zdecydowana większość z tych stanowisk jest na stałych umowach o pracę, ale te pełnoetatowe miejsca pracy wspierają również taką samą lub większą liczbę kolejnych miejsc pracy w Polsce" - podkreślił. Przypomniał, że amerykański kapitał i know-how "od ponad 30 lat odgrywają istotną rolę w dynamicznym rozwoju Polski".
REKLAMA
Perspektywy dla amerykańskich inwestycji w Polsce są dobre
- Nowe inwestycje są regularnie finalizowane i ogłaszane. Jako inwestorzy i jako AmCham nie możemy poprzestać na dotychczasowych osiągnięciach. Musimy utrzymać stały dialog z decydentami politycznymi, aby zapewnić, że ekosystem inwestycyjny będzie nadal tętnił życiem - powiedział Housh. Jest to możliwe, jak stwierdził, "tylko dzięki partnerstwu, stabilności prawnej i podatkowej oraz jasnemu zrozumieniu, że inwestorzy amerykańscy są zaangażowani w sukces i bezpieczeństwo Polski".
USA to największy inwestor w skali globu
W raporcie zaznaczono, że firmy pochodzące ze Stanów Zjednoczonych są największymi inwestorami na świecie. "Skumulowana wartość ich inwestycji bezpośrednich globalnie wyniosła 6,5 bln dol. w 2021 r. Tylko w 2021 r. firmy amerykańskie zainwestowały w różnych krajach łącznie 403 mld dol. - o 71 proc. więcej niż rok wcześniej" - wskazano.
Podkreślono, że od ponad trzydziestu lat Polska przyciąga zagraniczny kapitał inwestycyjny, "będąc atrakcyjną lokalizacją biznesu w centralnej części Europy, z chłonnym rynkiem i dużymi zasobami pracowników". "Zarówno w 2021 r., jak i w 2022 r. nastąpiły rekordowe napływy inwestycji - każdego roku blisko 30 mld dol. napłynęło do naszej gospodarki" - podkreślono w analizie.
REKLAMA
Potrzebne jest uproszczenie przepisów, aby zachęcić inwestorów
Jak wskazał dr hab. Piotr Wachowiak, rektor SGH w Warszawie, "aby nastąpił wzrost inwestycji, tak koniecznych do rozwoju, w kraju powinno obowiązywać stabilne, trwałe i dobre prawo, jasne przepisy i regulacje, w tym podatkowe, które będą przyciągały inwestorów do Polski".
W ocenie autorów raportu "niepewność inwestorów prawdopodobnie wpłynie na wyniki za 2022 r., a w najbliższym czasie będzie mieć duży wpływ na zahamowanie globalnych przepływów BIZ". Z drugiej jednak strony inwestycjom sprzyjać będzie coraz silniejsza potrzeba transformacji energetycznej.
Tak zwane zielone inwestycje, związane z rozwojem technologii alternatywnych źródeł (wodór, atom) i magazynowania energii oraz sieci energetycznych przy jednocześnie rosnącym zainteresowaniu zarówno firm usługowych, jak i produkcyjnych oszczędnością energii i wymianą flot na pojazdy elektryczne, będą głównym motorem inwestycji tak firm krajowych, jak i zagranicznych - podsumowano.
REKLAMA
PR24/PAP/sw
REKLAMA