Prezydenci Polski i Litwy w Kijowie. Zełenski: to sygnał poparcia dla naszej wolności

2023-06-28, 17:35

Prezydenci Polski i Litwy w Kijowie. Zełenski: to sygnał poparcia dla naszej wolności
Prezydent Ukrainy: spotkanie w Kijowie jest sygnałem poparcia dla naszej wolności. Foto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

"Cieszę się, że mogę powitać w Kijowie naszych dobrych, prawdziwych przyjaciół, partnerów - prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdę i prezydenta Polski Andrzeja Dudę" - napisał w mediach społecznościowych przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Liderzy państw spotkali się w Dniu Konstytucji Ukrainy, rozmawiali między innymi o przygotowaniach do lipcowego szczytu NATO w Wilnie oraz sytuacji na froncie.

"W Dniu Konstytucji Ukrainy takie spotkanie jest oczywistym sygnałem poparcia zarówno dla naszej wolności, jak i dla naszej Europy - naszego pragnienia życia w wolności i w zgodzie z prawem" - stwierdził Wołodymyr Zełenski.

"Bezpieczeństwo Ukrainy jest w naszym wspólnym interesie"

Podczas obchodów prezydent Andrzej Duda złożył życzenia z okazji święta Ukrainy. - Chciałbym po przyjacielsku uścisnąć prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i wszystkich naszych sąsiadów i braci w związku ze Świętem Konstytucji. Mija 27. rocznica uchwalenia przez Radę Najwyższą konstytucji w 1996 roku. Stąd nasza - moja i prezydenta Litwy - obecność tutaj. Jesteśmy w Kijowie jako przyjaciele. Nasze trzy kraje tworzą Trójkąt Lubelski - mówił.

Prezydent powiedział też, że wspólnie z przywódcami krajów wschodniej flanki NATO robi wszystko, aby szczyt Sojuszu w Wilnie był decyzyjny i wzmocnił bezpieczeństwo naszej części Europy.

Andrzej Duda podkreślił, że bezpieczeństwo Ukrainy jest w naszym wspólnym interesie. - Staramy się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, aby postanowienia szczytu NATO, które zapadną, w sposób klarowny wskazały perspektywę wstąpienia Ukrainy do Sojuszu. Prowadzimy z naszymi sojusznikami rozmowy na ten temat. Mieliśmy spotkanie w ramach Bukaresztańskiej Dziewiątki, rozmawiałem także w formule Trójkąta Weimarskiego - dodał prezydent.

Czytaj także:

IAR/łl

Polecane

Wróć do strony głównej