Kredyty frankowe. Rzeczkowska: wyroki sądów czy TSUE nie spowodują eksplozji na rynku

2023-07-03, 10:00

Kredyty frankowe. Rzeczkowska: wyroki sądów czy TSUE nie spowodują eksplozji na rynku
Dzięki stabilnemu rynkowi bankowemu, działającym procedurom nadzorczym oraz pracy Komitetu Stabilności Finansowej ryzyka pojawiające się w systemie bankowym są na bieżąco monitorowane i dobrze zarządzane.Foto: Kevin George/Shutterstock

Sektor bankowy miał możliwość przygotowania się do kwestii kredytów frankowych, więc obecne wyroki sądów czy TSUE nie spowodują jakiejś eksplozji na rynku - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że dzięki stabilnemu rynkowi bankowemu, działającym procedurom nadzorczym oraz pracy Komitetu Stabilności Finansowej ryzyka pojawiające się w systemie bankowym są na bieżąco monitorowane i dobrze zarządzane.

"Komisja Europejska w ramach oceny stabilności makroekonomicznej - finansów publicznych, systemu bankowego, instytucji finansowych - zajmuje się też oceną tzw. nierównowag w gospodarce. Polska jest w gronie trzech unijnych krajów, w których KE zidentyfikowała najmniejszą liczbę nierównowag - zaledwie jedną w 14 ocenianych kategoriach. KE nie zdecydowała się w związku z tym na bardziej szczegółowe badania naszego systemu finansowego. Od kiedy powstaje ten raport, Polska nigdy nie miała dodatkowej rundy ocen, co oznacza stabilną sytuację makro naszej gospodarki - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska w wywiadzie opublikowanym w poniedziałkowym wydaniu tygodnika "Sieci".

Monitorowane i dobrze zarządzane

Minister dodała, że dzięki stabilnemu rynkowi bankowemu, działającym procedurom nadzorczym oraz pracy Komitetu Stabilności Finansowej ryzyka pojawiające się w systemie bankowym są na bieżąco monitorowane i dobrze zarządzane.

- Poprawnie ułożona struktura nadzorcza rynku finansowego i bankowego, także unijne regulacje - to daje tę odporność. Proszę pamiętać, że sektor bankowy miał możliwość przygotowania się do kwestii kredytów frankowych, więc obecne wyroki sądów czy TSUE nie spowodują jakiejś eksplozji na rynku - stwierdziła szefowa resortu finansów.

"Kwestia warunków, które stwarzamy"

Magdalena Rzeczkowska oceniła również, że sytuacja rynku finansowego i stabilność ekonomiczna to efekt rozwoju gospodarczego.

REKLAMA

- Dzięki niemu nasza gospodarka jest odporna, a nasi przedsiębiorcy, którzy niejednokrotnie dali dowód, że sprawnie adaptują się do zmieniających się dynamicznie warunków zewnętrznych, są przedsiębiorcami "zwinnymi". Trzeba pamiętać, że jest to też kwestia warunków, które stwarzamy przedsiębiorcom i gospodarce - powiedziała minister Rzeczkowska.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej