"NATO musi przeciwdziałać zagrożeniom za strony Rosji". Przywódcy Polski, Litwy i Łotwy we wspólnym liście

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy - Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Egils Levits - wezwali NATO do podjęcia działań przeciwdziałających zagrożeniom ze strony Rosji. W liście opublikowanym m.in. przez litewski Pałac Prezydencki, wskazują też na zmieniającą się sytuację na Białorusi.

2023-07-07, 13:59

"NATO musi przeciwdziałać zagrożeniom za strony Rosji". Przywódcy Polski, Litwy i Łotwy we wspólnym liście
Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy wzywają NATO do podjęcia działać przeciw zagrożeniom ze strony Rosji. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydenci podkreślili, że współpraca Rosji i Białorusi wpłynęła na pogorszenie bezpieczeństwa w regionie i na całym obszarze euroatlantyckim.

"Terytorium Białorusi i jej zasoby są wykorzystywane przez Rosję do nielegalnej i brutalnej agresji na Ukrainę, co świadczy o coraz ściślejszej integracji militarnej obu państw" - czytamy w dokumencie.

Przywódcy Polski, Litwy i Łotwy wskazują, że ostatnim przejawem tej integracji było rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na Białorusi, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla społeczeństw tych państw. "To kolejne rażące naruszenie Aktu NATO-Rosja i dowód na to, że dokument ten już nie obowiązuje" - piszą prezydenci.

Posłuchaj

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy wzywają NATO do podjęcia działać przeciw zagrożeniom ze strony Rosji (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

Wagnerowcy na Białorusi

Przywódcy zwracają także uwagę na to, że rozmieszczenie na Białorusi rosyjskich najemników z Grupy Wagnera i ich przywódcy Jewgienija Prigożina może być zachętą dla reżimu w Mińsku do wywołania nowej fali migracji i kryzysu humanitarnego na granicach Unii Europejskiej.

REKLAMA

Ich zdaniem Białorusinom potrzebny jest jasny sygnał, że dla Sojuszu ważna jest wizja "demokratycznej, stabilnej i dobrze prosperującej Białorusi, niezależnej od woli Rosji i wewnętrznych konfliktów Kremla".

Przed szczytem NATO w Wilnie Andrzej Duda, Gitanas Nauseda i Egils Levits proponują konkretne działania, aby poprawić sytuację bezpieczeństwa. Są to m.in. przegląd programu odstraszania nuklearnego i jego adaptacja do nowych realiów, wzmocnienie flanki wschodniej NATO oraz zwiększenie wydatków na obronę przekraczających 2 procent PKB i zwiększenie odporności sojuszników na zagrożenia hybrydowe.

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: wiceszef MSWiA w Polskim Radiu

REKLAMA

IAR/jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej