II wojna światowa we współczesnym kinie niemieckim. Dr Klejsa wskazuje na dwa nurty narracji

  2023-07-09, 13:33

  II wojna światowa we współczesnym kinie niemieckim. Dr Klejsa wskazuje na dwa nurty narracji
  Ekspert wskazał na dwa nurty narracji o czasach II wojny światowej we współczesnym niemieckim kinie. Foto: Grusho Anna/ Shutterstock

  Po zjednoczeniu Niemiec doszło do scalenia dwóch typoów pamięci o II wojnie światowej, narracji o oporze i o ofiarach - powiedział w Polskim Radiu 24 filmoznawca dr hab. Konrad Klejsa. - Pod koniec XX wieku pojawiło się w Niemczech sporo filmów, w tym wystawnych produkcji telewizyjnych, które miały apelować do wyobraźni i tworzyć opowieści ofiarnicze - dodał.

   - W latach 70., w RFN nastąpiła zmiana zmowy milczenia czasów Adenauera - zauważył. Dodał, że doszło wtedy w niemieckiej kulturze do wielu manifestacji "związanych z niemiecką winą" przede wszystkim za Holokaust, który, "po głośnym amerykańskim serialu stał się synonimem wydarzeń w Niemczech z początku lat 40".

  Oponenci i ofiary

  Jak mówił gość Polskiego Radia 24, w RFN "bardzo silnie istniał mit niemieckich oponentów nazistów". - Oczywiściew, byli to przede wszystkim komuniści. Eksponowano ewidentnie sprawczość Niemców, którzy oponują przeciwko nazizmowi - zaznaczył. 

  Jego zdaniem, narracja oporu stała się częścią składową współczesnych, nasilonych pod koniec XX wieku narracji o II wojnie światowej. - Możnaby powiedzieć, że Staufenberg, który był symbolem oporu w RFN (...) został uzupełniony przez inne symbole ruchu oporu, bardziej miękkie - zaznaczył wskazując na Sophie Scholl.

  Jak mówił gość "Konfrontacji idei", drugim typem narracji stała się "narracja o ofiarach". Niemcy zachodnie wskazywały na zatopienie Wilhelma Gustloffa, zaś NRD ukazywało bombardowanie Drezna. - Z jednej strony sowieci jako ci, którzy bombardują i zatapiają, a z drugiej - Brytyjczycy i Amerykanie - wyliczył.

  Scalone narracje

  Pod koniec XX wieku doszło do scalenia tych narracji, pojawiło się sporo filmów na ten temat, w tym wystawnych produkcji telewizyjnych, krytykowanych za plakatowość, które miały "apelować do wyobraźni i tworzyć opowieści ofiarnicze" - wskazał dr Konrad Klejsa.

  Więcej w nagraniu.

  Posłuchaj

  Dr hab. Konrad Klejsa o tym, jak niemieckie kino opowiada o czasach II wojny światowej ("Konfrontacje idei"/ PR24) 24:59
  +
  Dodaj do playlisty

  Czytaj także: 

  [ZOBACZ TAKŻE] Europoseł PiS Karol Karski gościem Polskiego Radia:

  ***

  Audycja: "Konfrontacje idei"

  Prowadzący: Zdzisław Krasnodębski

  Gość: dr hab. Konrad Klejsa (adiunkt w Zakładzie Historii i Teorii Filmu Uniwersytetu Łódzkiego)

  Data emisji: 9.07.2023

  Godzina emisji: 11.30


  Polskie Radio 24/ mbl

  Polecane

  Wróć do strony głównej

  Najnowsze: