Prof. Grzegorz Motyka o rzezi wołyńskiej: “Nie możemy uciec od tej historii”
Historyk, profesor Grzegorz Motyka podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że naszym obowiązkiem jest pamiętać o ofiarach rzezi wołyńskiej. Według szacunków polskich historyków w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków.
2023-07-11, 05:40
W rozmowie z Polskim Radiem prof. Grzegorz Motyka zaznaczył, że nie możemy jako naród wymazać pamięci o rzezi wołyńskiej z kilku powodów:
- To nie chodzi tylko o około 100 tysięcy Polaków, których wówczas zamordowano, ale również o te 300 - 400 tysięcy osób, które uciekły i o tych kolejnych 800 tysięcy, których Sowieci zmusili do wyjazdu od jesieni 1944 roku. To jest fragment historii o polskiej kulturze, polskiej obecności na Wołyniu i w Galicji Wschodniej - powiedział historyk.
Posłuchaj
Rzeź wołyńska była jednym z najtragiczniejszych i najkrwawszych momentów polskiej historii czasu II wojny światowej.
- To, obok Katynia i ludobójstwa ludności powstańczej Warszawy, jedno z tak ogromnych i przerażających swoim rozmiarem i dynamizmem ludobójstw - oceniał prof. Motyka.
Posłuchaj
Zdaniem historyka nie możemy uciec od historii rzezi polskiej ludności dokonanej przez Ukraińców.
- Musimy cały czas ją przepracowywać, poddawać badaniom naukowym, coraz lepiej poznawać to, co się wówczas wydarzyło. Trzeba wpisywać tę historię w najnowsze metodologie badań nad ludobójstwem, żeby umieszczać to w kontekście europejskim i światowym - zaznaczył historyk.
Posłuchaj
***
11 lipca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ustanowione zostało z okazji tak zwanej Krwawej Niedzieli. 11 lipca 1943 roku, był punktem kulminacyjnym rzezi wołyńskiej, masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną. Tego dnia zaatakowanych zostało 99 miejscowości.
Obchody państwowe w 80. rocznicę rozpoczęły się w Warszawie o 10.30 Mszą świętą w Katedrze Polowej, następnie przy Grobie Nieznanego Żołnierza delegacje państwowe złożą kwiaty, o 13.00 na Skwerze Wołyńskim przy pomniku ofiar ludobójstwa odbędą się uroczystości z udziałem m.in. marszałek sejmu Elżbiety Witek i przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka.
Obchody 80. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu odbędą się również w Krakowie, przy pomniku ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i w Gdańsku przy Pomniku Pamięci Ofiar Eksterminacji Ludności.
IAR/th