PE zatwierdził przepisy, które mają zwiększyć produkcję chipów. Znamy szczegóły
Unia Europejska chce zwiększyć zdolności produkcyjne półprzewodników, by zabezpieczyć ich dostawy i włączyć się do światowej konkurencji. Europosłowie przyjęli przepisy w tej sprawie.
2023-07-11, 14:05
Na rynku zaawansowanych półprzewodników Europa ustąpiła pola Azji. Udział Unii w światowym rynku to obecnie zaledwie 10 procent. Cel jest taki, by zwiększyć zdolności produkcyjne do 20 procent.
Mikrochipy podstawą nowoczesnych gospodarek
- To jest oczywiście kwestia konkurencyjności, ale także bezpieczeństwa i suwerenności technologicznej - podkreślił komisarz do spraw przemysłu i rynku wewnętrznego Thierry Breton.
Mikrochipy są podstawą nowoczesnych gospodarek i niezbędne na co dzień. Są w smartfonach, komputerach, pralkach, odkurzaczach, samochodach, czy pociągach, są wykorzystywane w medycynie. Pandemia jednak ujawniła słabości globalnych łańcuchów dostaw, a niedobory półprzewodników spowodowały wzrost kosztów przemysłowych i cen i spowolniły ożywienie gospodarcze w Europie.
Bezpieczeństwo dostaw półprzewodników
Wraz z przyjętymi przepisami wspierane mają być projekty zwiększające bezpieczeństwo dostaw w Unii, przyciągające inwestycje i pobudzające produkcję.
REKLAMA
- Amerykański gigant zainwestuje w Polsce 4,6 mld dol. Premier: wizja rozwoju nowej fabryki Intela jest imponująca
- Chiny uzależnione od zagranicznych półprzewodników. Sytuacja szybko się nie zmieni
- Rośnie popyt na najnowocześniejsze chipy. Raport: Europa musi działać szybko
Posłuchaj
Posłuchaj
Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka/PR24/akg
REKLAMA